Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Dominika

Dominika, plným názvem Dominické společenství, je republika, která se rozkládá na ploše
750 km². K roku 2018 se uvádí, že v této ostrovní zemi žilo asi 74 027 obyvatel. Dominantním náboženstvím je křesťanství.

Dominika je největší z Návětrných ostrovů v Karibském moři. Strmé svahy sopečného původu pokrývají bujné lesy a do hlubokých údolí přepadají prudké vodopády. Vydatné deště zásobují mnoho vodních toků. Dominika občas vyváží nadbytek zásob vody na jiné ostrovy. Stratovulkán Morne Diablotins (1 447 m n. mořem) je nejvyšším vrcholem této ostrovní země. Celý ostrov je vyhlášen karibskou národní rezervací.

Většina obyvatel ostrova žije na venkově. Obyvatelstvo tvoří potomci afrických otroků, britských a francouzských osadníků. V zemi žije asi 3 000 příslušníků indiánského kmene Karibů, kteří obývali Dominiku, ještě před příchodem kolonizátorů.

Ostrov Dominika obýval původně indiánský kmen Arawaků. Kolem roku 900 však na ostrov pronikl indiánský kmen Karibů, který si Arawaky podmanil. Od jména kmene Karibů je odvozen název karibské oblasti.

V neděli 3. listopadu 1493 spatřil ostrov Kryštof Kolumbus a pojmenoval ho Dominica, což je latinský výraz pro neděli. V 17. století ostrov osídlili Francouzi. Během 17. a 18. století docházelo v Karibiku k potyčkám mezi Francouzi a Brity. Roku 1763 zvítězili Britové, kteří na ostrov začali přivážet otroky z Afriky, aby získali pracovní sílu pro své farmy. Od 30. let 20. století se Dominika postupně osamostatňovala, avšak plné nezávislosti dosáhla až roku 1978.

Export banánů tvoří více než polovinu státního příjmu země. Mezi hlavní vývozní položky patří banány, kokosové ořechy, oleje.

Hlavní město: Roseau
Úřední jazyk: angličtina
Měna: východokaribský dolar
Při příletu do země potřebuji: platný cestovní pas

Občané ČR nepotřebují ke vstupu na území země víza, za předpokladu, že splní následující podmínky:

  • Délka pobytu nepřesahuje 6 měsíců
  • Platnost cestovního dokladu je minimálně 6 měsíců
  • Cestující musí mít zpáteční nebo tranzitní letenku případně palubní lístek.

 

Nejnovější články