Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Grónsko

Grónsko je největší ostrov světa. Z geografického hlediska ho řadíme k Severní Americe, ale
z politického hlediska se jedná o autonomní území, které je součástí Dánska. Rozloha území činní 2 166 086 km².  V Grónsku žije 55 421 obyvatel. Nejvyšší hora se jmenuje Mt. Gunnbjorn
a dosahuje výšky 3 700 metrů nad mořem. Dominantním náboženstvím je křesťanství.

 

Grónsko zaujímá padesátkrát větší plochu než Dánsko, ale počet obyvatel je značně nízký. Příčinou je chladné podnebí. Většina obyvatelstva žije na jihozápadním pobřeží, neboť tam panuje mírnější podnebí. Území ostrova je z velké části pokryto ledovým příkrovem, který je místy až 3 km silný. Hornaté pobřeží je tvořeno fjordy (úzká údolí vyhloubená ledovci) během doby ledové.

 

První obyvatelé Grónska byli Inuité. V roce 985 připluli na ostrov Vikingové z Islandu
a Norska. Ostrovu dali název Greenland (Zelená země), aby přilákali více nových osadníků. Od roku 1380 vládli ostrovu v určitých časových obdobích Dánové. V roce 1979 získalo Grónsko autonomní status.

Ekonomika Grónska je založena hlavně na rybaření. Ryby tvoří více jak 90% grónského exportu. Ačkoliv se v zemi nacházejí bohatá ložiska minerálů, tak vzhledem k nepříznivému klimatu, se těží jen v omezené míře. Mezi hlavní vývozní položky patří ryby, olovo a zinek.

V zemi nenalezneme železnici. Silniční spojení mezi jednotlivými městy a oblastmi je velmi vzácné. Hlavní roli zde hraje letecká a námořní doprava.

Grónsko je autonomní součástí Dánského království, není však součástí EU a Schengenského prostoru. Občané EU mohou na turistické cesty do 90 dnů cestovat bez víza s platným pasem. Cestovat pouze na občanský průkaz se nedoporučuje.

Hlavní město: Nuuk (dánský název Godthaab)
Úřední jazyk: grónština
Měna: dánská koruna
Při příletu do země potřebuji:
Platný cestovní pas

Které téma vás zajímá?

Nejnovější články