Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Guatemala

Guatemala je středoamerická země o rozloze 108 889 km². Žije zde více jak 17 miliónů obyvatel. 88% populace tvoří křesťanští věřící. Dalších 11% obyvatelstva se nehlásí k žádnému vyznání. Státní zřízení země je prezidentská republika.

V severní části této hornaté země se rozkládají tropické deštné lesy a středu země vévodí vrchovina, kde je chladné podnebí. Většina obyvatelstva žije na jižní vysočině, kde se pěstuje nejdůležitější plodina – káva. Nejvyšší horou Guatemaly je Volcán Tajumulco (4 211 m n. mořem).

Zhruba před 3 000 lety vzkvétali v regionu civilizované kultury, avšak v roce 1523 vstoupili do tohoto regionu Španělé, kteří si podrobili původní obyvatelstvo a vládlido roku 1821. Roku 1839 byla Guatemala vyhlášena nezávislou republikou, ale hlavní moc zůstávala převážně v rukou Španělů. Od 50. let 20. století se nepokoje v zemi vyostřovaly a propukaly boje, byla nastolena i vojenská diktatura. Volená vláda zemi spravuje od roku 1986.

Zhruba polovinu obyvatel tvoří potomci dávných Mayů, kteří jsou většinou značně chudí a pracují v zemědělství. V počtu obyvatel převažují ladinos (míšenci Španělů a původních obyvatel), kteří řídí státní správu a ovládají hospodářství.

Guatemala je proslulá zejména památkami dávných civilizací (Mayská civilizace), velkolepými slavnostmi a hudbou marimba, která se hraje na nástroj podobný xylofonu.

Symbolem země je vzácný a pestrobarevný pták Kvesal. Ocasní pera tohoto ptáka jsou dlouhá až 90 cm a mayští panovníci je nosili jako odznaky moci. 

Zemědělství je hlavní zdroj příjmu. Farmy najdeme převážně v nížinách při pobřeží Tichého oceánu. Mírné podnebí, úrodná půda a dostatek srážek by měli Guatemale přinést prosperitu, ale vzhledem ke své historii je to chudá země. Hlavní vývozní položky jsou káva, cukr, banány, bavlna, hovězí, kardamon.

Hlavní město: Ciudad de Guatemala
Úřední jazyk: španělština
Měna: guatemalský quetzal 
Při příletu do země potřebuji: je vyžadován cestovní pas ČR s minimální platností 6 měsíců. Při vstupu s motorovým vozidlem je vyžadován mezinárodní řidičský průkaz, osvědčení o technickém stavu vozidla a při cestování s pronajatým vozidlem je nutno mít smlouvu o pronájmu, potvrzení či dopis agentury.

 

Které téma vás zajímá?

Nejnovější články