Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Haiti

Haiti se nachází v západní oblasti ostrova Haiti (Hispaniola). Jedná se o nejhornatější zemi v Karibiku, která patří k nejchudším zemím světa. Slovo„haiti“ znamená v řeči indiánského kmene Arawaků „vysoká země“. Nejvyšším bodem země je Pic la Selle (2 680 m n. m).

 

Na Haiti žije více jak 11 000 000 obyvatel. Jedná se o poloprezidentskou republiku. Obyvatelstvo vyznává křesťanství, a to převážně katolický směr. Katolíci tvoří až 80% populace, dalších 16% tvoří protestanti.

 

Haiti objevil v roce 1492 Kryštof Kolumbus a prohlásil ho za španělskou kolonii. V roce 1667 ovládli tuto oblast Francouzi, kteří Haiti proměnili v bohatstvím překypující kolonii. Roku 1791 došlo k mohutné vzpouře otroků, které vedl Toussaint L’Ouverture a po níž bylo Haiti v roce 1804 prohlášeno za první republiku s černošským obyvatelstvem na světě.

 

Od roku 1957 vládl Haiti diktátor Duvalier se svým synem, kteří udržovali poslušnost obyvatelstva pomocí armády a tajné policie. V roce 1988 byla vyhlášena vojenská vláda a od té doby probíhají
v zemi nepokoje. Jedná se o politicky nestabilní stát. 12. ledna roku 2010 postihlo Haiti silné zemětřesení, jemuž padlo za oběť 212 tisíc lidí a hlavní město bylo z velké části zničeno.

 

Mezi hlavní vývozní položky patří montované výrobky, káva, cukr, mango, agáve.
66% obyvatelstva pracuje v zemědělském sektoru. Haiti je z velké části závislé na zahraniční pomoci.

Hlavní město: Port-au-Prince
Úřední jazyk: haitská kreolština, francouzština
Měna: haitský gourde
Při příletu do země potřebuji:
Platný cestovní pas

Nejnovější články