Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Jamajka

Jamajka je ostrovní stát o rozloze 10 991 km². Žije zde více jak  3 milióny obyvatel. Dominantním náboženstvím je křesťanství. 61,3% tvoří vyznavači protestantského směru. Zbytek tvoří vyznavači ostatních křesťanských konfesí. Státní zřízení je konstituční monarchie.

Kryštof Kolumbus popsal Jamajku jako „nejkrásnější ostrov, na kterém kdy spočinul lidský pohled“. Jamajka nabízí pískové pláže s palmami, které přecházejí v úrodné, nízko položené přímořské roviny. Převážná část ostrova je pokrytá horami, kde je chladnější podnebí než
v přímořských oblastech. Na severozápadě se vypíná vysočina tvořená vápencem. Nejvyšším vrcholem Jamajky je Blue Mountain Peak (2 256 m n. mořem)

Pobřeží ostrova je skalnaté, lemované korálovými útesy. Jediné co ruší dojem z ráje, jsou časté hurikány, které způsobují velké škody.

Většinu obyvatelstva tvoří potomci afrických otroků. Dále zde žijí potomci Evropanů, Asiatů
a obchodníků ze Středního východu. Dvě třetiny ostrovanů žijí ve velkých městech, mnohdy
v přelidněných chudinských čtvrtích.

Mezi nejoblíbenější sporty patří na Jamajce kriket a atletika. Světového věhlasu dosáhl jamajský sprinter Usain Bolt. Ve světě jsou velmi populární jamajští bobisté, kteří reprezentovali tuto zemi na několika Zimních olympijských hrách. Dokonce byl o nich natočen americký film „Kokosy na sněhu“.

Mnoho Jamajčanů hovoří dialektem zvaným patois. Základem tohoto dialektu je angličtina, ale obsahuje i slova portugalská, španělská a západoafrická

V roce 1494 Jamajku kolonizovali Španělé. V důsledku španělské kolonizace původní obyvatelstvo tvořené Arawaky, téměř vymřelo či bylo vyvražděno. Počátkem 17. století se Jamajky zmocnili Britové a proměnili ostrov na velký trh s otroky. V roce 1838 bylo otroctví zrušeno, ale napětí mezi dělníky a plantážníky narůstalo. V roce 1865 britské oddíly zlikvidovali vzpouru a Jamajka byla prohlášena za britskou korunní kolonii. 

Do 40. let 20. století získala Jamajka částečnou nezávislost a v roce 1962 plnou nezávislost
v rámci Britského společenství národů. Byl ustanoven parlament a každý občan starší 18 let má volební právo.

Hospodářství je založeno na zemědělské produkci a na těžbě. Důležitou roli hraje i turistický průmysl. Jen každý rok navštíví Jamajku na 850 000 turistů, které přitahuje nádherná krajina a teplé podnebí.

Mezi hlavní vývozní položky patří cukr, bauxit, hliník, banány a ovoce.

Hlavní město: Kingston
Úřední jazyk: angličtina
Měna: jamajský dolar
Při příletu do země potřebuji: pas s nejméně 6-ti měsíční platností, vízum
a zpáteční jízdenka/letenka případně vízum země/zemí, kam bude po odjezdu pokračováno. Doplňkově mohou imigrační orgány kontrolovat zajištění prostředků k pobytu (hotovost, platební karty, turistický poukaz, atd.). Více informací na www.pica.gov.jm.

Které téma vás zajímá?

Nejnovější články