Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Svatý Kryštof a Nevis

Sv. Kryštof a Nevis je ostrovní stát, který se rozkládá na ploše 261 km². Žije zde více jak 50 000 obyvatel. Jedná se o konstituční monarchii. V čele státu stojí britský král, který je zastupován generálním guvernérem. Obyvatelstvo vyznává křesťanské náboženství.

Ostrov Svatý Kryštof získal název podle Kolumbova křestního patrona (ačkoliv Kolumbus nejspíš ostrov nazval podle svatého Jakuba). Nevis je poangličtěná zkrácená verze španělského názvu Nuestra Señora de las Nieves, tj. „Panna Maria Sněžná“; toto jméno odkazuje na zázrak, k němuž mělo dojít ve čtvrtém století v Římě.

Sv. Kryštof a Nevis tvoří dva ostrovy. Jedná se o špičky sopečného pohoří, které leží v Karibském moři. Ostrov Sv. Kryštof, obvykle nazývaný St. Kitts, je větší a žije na něm většina obyvatel tohoto státu. Ostrov Nevis se nachází 3 kilometry jihovýchodně. Oba ostrovy jsou ve svém středu hornaté a při pobřeží je lemují úrodné nížiny. Na některých plážích najdeme černý sopečný písek. Nejvyšším vrcholem země, je v současnosti neaktivní stratovulkán Liamuiga (1 156 m n. mořem).

Počátkem 17. století začali tyto ostrovy souběžně osidlovat Britové a Francouzi. Kolonizace ostrovů měla za následek vyhubení původního indiánského obyvatelstva (kmen Arawaků). Pro práci na třtinových plantážích se dováželi otroci z Afriky. Spory o ostrovy skončili v roce 1783, kdy kontrolu získala Británie. Od té doby Británie spravovala ostrovy jako samostatnou kolonii.
Sv. Kryštof a Nevis dosáhl nezávislosti v roce 1983.

Prakticky všichni ostrované jsou potomky afrických otroků. Žijí při pobřeží a pracují
v cestovním ruchu či se živí zpracováváním cukrové třtiny, které se na úrodné vulkanické půdě daří.
Hlavní vývozní položky tvoří cukr, bavlna, elektronika.

Hlavní město: Basseterre
Úřední jazyk: angličtina
Měna: Východokaribský dolar
Při příletu do země potřebuji: Pro vstup na Sv. Kryštof a Nevis je potřeba pas platný minimálně 6 měsíců po odjezdu ze země. Občané ČR k cestě na Svatý Kryštof a Nevis nepotřebují vízum, pokud délka pobytu nepřekročí 6 měsíců. Občané se musí prokázat zpáteční letenkou.

Nejnovější články