Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Korejská republika

Korejská republika (Jižní Korea) zaujímá rozlohu 98 480 km². Žije zde více jak 51 000 000 obyvatel. Mezi hlavní náboženství patří buddhismus a křesťanství. 46% obyvatelstva se nehlásí k žádnému náboženství.

Jih a západ země pokrývají chladné, zalesněné hory, které přecházejí v úrodné nížiny. Ve vlhkých pobřežních krajích rolníci pěstují rýži, ve Žlutém moři se daří rybolovu. Nejvyšším vrcholem země je Halla-san (1 949 m n. mořem).

Současná Korejská republika a KLDR tvořili původně jeden stát. Po roce 1945 ale došlo
k jejich rozdělení. Nad současnou KLDR převzal kontrolu SSSR a nad Korejskou republikou naopak USA. V letech 1950 až 1953 probíhala mezi KLDR a Korejskou republikou válka (korejská válka). Po skončení korejské války došlo v Korejské republice k nepokojům a k moci se dostala vojenská vláda. 

Konec 80. let 20. století byl ve znamení změn. Korejská republika se stala demokratickou republikou, umožňující činnost více politických stran a proběhly demokratické volby. Mezi Korejskou republikou a KLDR panuje velmi silné napětí. V roce 1988 pořádala Korejská republika Letní olympijské hry v Soulu. V roce 2018 země pořádala Zimní olympijské hry
v Pchjongčchangu. V roce 2002 spolu s Japonskem hostila Korea MS ve fotbale.

Korejská republika se může pochlubit tím, že patří mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky světa. Země disponuje průmyslem na vysoké úrovni. Jedná se o předního výrobce počítačů, elektroniky, optických přístrojů i těžkých strojních zařízení. Počátek průmyslového růstu se klade do doby po roce 1950. Do té doby bylo hospodářství země založeno za zemědělství.

Hlavní město: Soul
Úřední jazyk: korejština
Měna: jihokorejský won
Při příletu do země potřebuji: platný cestovní pas
Cestovní pas musí být platný alespoň 6 měsíců, požadována bývá také zpáteční letenka.

Které téma vás zajímá?

Nejnovější články