Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Nepál

Nepál je federativní demokratickou republikou, ve které k roku 2022 žilo 30 666 598 obyvatel. Rozloha území činní 147 516 km². Dominantním náboženstvím je hinduismus (81,3 %). Buddhismus vyznává 9 % obyvatelstva.
Převážnou část Nepálu pokrývá pohoří Himálaj. Nejvyšším vrcholem těchto velehor je

Mount Everest (8 849 m. nad mořem), což je zároveň nejvyšší hora světa. Pod ledovými štíty na úpatích Himálaje najdeme horské průsmyky plné rododendronů. Jižně od Himálaje se rozprostírá vlhká a úrodná rovina Tarai, kde se vyskytují nosorožci a tygři.

Nejstarší stopy lidského osídlení na území Nepálu sahají zhruba 30 000 let do minulosti. Od konce 18. století až do 90. let 20. století vládli autokratickým způsobem panovníci, či členové mocné rodiny Ránů. V roce 1991 byl král Biréndra nucen provést ústavní reformy a vyhlásit volby, které ustanovili demokratickou vládu. V roce 2008 monarchie zanikla. V roce 2015 byla vyhlášena nová ústava, podle které se Nepál stal federativní demokratickou republikou.

Převážná většina obyvatelstva se věnuje zemědělství. Nepálští zemědělci tradičními způsoby pěstují cukrovou třtinu, rýži, kukuřici a pšenici. Velkou tradici má chov jaků a ovcí. Část obyvatelstva našla uplatnění v cestovním ruchu, neboť Nepál přitahuje horolezce a turisty
z celého světa. Turistika přinesla této chudé zemi potřebné peníze a umožnila rozvoj.

Tyto změny však ohrožují životní prostředí a tradiční způsob života zemědělců. Ovzduší nad hlavním městem země je silně znečištěné. Od roku 1950 došlo k vykácení více jak třetiny lesů. Místní lidé či turisté využívají dříví na topení a vaření. Proto se vylepují plakáty, které upozorňují na nutnost šetření přírodních zdrojů.

Mezi hlavní vývozní položky patří obilniny, juta, stavební dříví, olejnatá semínka, přepuštěné máslo, brambory, bylinky, kůže.

Pro vstup do země je třeba platný cestovní pas ČR s platným vízem. Při podání žádosti o vízum musí být pas platný nejméně 6 měsíců. Pokud cestovatel přijíždí z oblastí nákazy žluté zimnice, musí doložit mezinárodním očkovacím průkazem, že očkování proti této nákaze podstoupil.

Hlavní město: Káthmándú
Úřední jazyk: nepálština
Pro cestování do země potřebujete: platný cestovní pas s platným vízem
Měna: nepálská rupie

Které téma vás zajímá?

Nejnovější články