Bangladéš

Bangladéš je jedna z nejméně rozvinutých zemí asijského kontinentu. Plocha státu zaujímá
147 570 km2. Je to osmý nejlidnatější stát světa, kde žije zhruba 164 milionů obyvatel.
83% obyvatel je muslimského vyznání, dalších 16% vyznává hinduismus.

 

Bangladéš je rovinatá, v nízké nadmořské výšce položená země. To ji činní mimořádně zranitelnou vůči následkům globálních klimatických změn. Jen potenciální vzestup mořské hladiny o 1 metr, by zaplavil zhruba 12% plochy státu. Dvě velké řeky, Ganga a Džamuna, se stékají západně od hlavního města Dháky. Tyto řeky se rozlévají do bludiště vodních toků podél Bengálského zálivu a tvoří největší deltu na světě. Nejvyšší bod země se jmenuje Keokradong
(1 230 m. nad mořem).

 

V zemi dochází během období monzunových dešťů k mohutným záplavám, které si každý rok vezmou za oběť tisíce lidských životů. Povodně též usmrcují hospodářská zvířata a splachují úrodu, což způsobuje hladomor. Cyklóny, které často zemi postihují, činní povodně ještě horšími. 

Dnešní Bangladéš byla kdysi součást indické provincie Bengálsko. Po roce 1949 se stala východní polovinou Pákistánu. V roce 1971 propukla občanská válka, kdy se právě Východní část Pákistánu snažila vymanit z vlivu Západního Pákistánu. S pomocí Indie se Bangladéš domohla roku 1974 nezávislosti. Po dosažení samostatnosti sice zemi vládla vojenská junta, ale od 90. let minulého století funguje v zemi demokraticky zvolený parlament.

75% obyvatelstva žije na venkově. Mnoho obyvatel Bangladéše pracuje v textilním průmyslu. Ačkoliv je tamní zemědělství poměrně produktivní, nestačí to k uživení obyvatelstva. Podvýživa je v této zemi běžným jevem. Mezi hlavní vývozní položky patří juta, čaj, kůže, oděvy, novinový papír, ryby

Na portále ministerstva zahraničních věcí naleznete potřebné informace o situaci v zemi a podmínkách vstupu na její území.

Hlavní město: Dháka
Úřední jazyk: bengálština
Měna: bangladéšská taka

Které téma vás zajímá?

Nejnovější články