Zdravíme všechny putovnice a putovníky. Tentokrát nás toulavé nohy zavedou do města Brixen (italsky Bressanone) v italském regionu Jižní Tyrolsko. Třetí největší město v autonomní oblasti Bolzano, obývá něco přes 20 000 obyvatel.
Padne-li zmínka o tomto městě, leckomu se vybaví český básník, novinář a politik Karel Havlíček Borovský, který v něm mezi léty 1851 až 1855 pobýval v nuceném vyhnanství.
Právě zde K. H. Borovský vytvořil satirické skladby jako Tyrolské elegie, Král Lávra a Křest svatého Vladimíra.
Ale dost bylo literatury. Teď se vydáme za historií a pamětihodnostmi, kterými toto italské město oplývá.
Historie Brixenu
Bressanone (Brixen) je nejstarším městem v regionu Jižní Tyrolsko. Archeologické nálezy dosvědčují osídlení místa v mladší době kamenné (8 000 až 5 000 let před Kristem).
Roku 67 našeho letopočtu do těchto končin dorazili Římané. V období stěhování národů, zde Germáni založili malou osadu, která se postupně rozrostla v město. Historické prameny uvádí, že v roce 901 západofranský král Ludvík IV. Dítě věnoval Brixen biskupu Zachariášovi ze Säben. Toto datum se považuje za oficiální počátek historie města.
Pod knížecí správu římskokatolické církve spadal Brixen do roku 1803, kdy tu sídlili knížecí biskupové. Region Jižního Tyrolska patřil k území habsburské monarchie do roku 1918, avšak po jejím rozpadu bylo území i s Brixenem připojeno k Itálii.
I dnes město nezapře dlouhou tradici římskokatolického duchovního centra. Domorodci či turisté mají na výběr ze 12 chrámů, kde mohou uspokojit své duchovní čí kulturní potřeby.
V roce 2001 oslavil Brixen 1 100 let od svého založení. V roce 2018 Brixen získal ocenění Alpské město. Za připomenutí stojí skutečnost, že jedním z partnerských měst je Havlíčkův Brod.
Památky v Brixenu
Dům K. H. Borovského (Kellerhäusl)
Dům je dnes v soukromém vlastnictví, takže veřejnosti není přístupný. Na domě jsou umístěny pamětní desky připomínající pobyt Karla Havlíčka Borovského, který v něm pobýval od roku 1852. Velká pamětní deska je psána v českém a italském jazyce. Malá pamětní deska obsahuje německý text.
Hofburg Brixen
Bývalou rezidenci brixenského biskupa obklopuje ze dvou stran vodní příkop. Interiér čítá zhruba na sedmdesát místností. Uvnitř rezidence je umístěno Muzeum diecéze, kde se návštěvníci mohou seznámit s jedinečnou sbírkou děl z regionu Jižního Tyrolska. Na závěr si můžete dopřát relax v překrásné zahradě s fontánou.
Domplatz ( Piazza Duomo)
Největší náměstí v Brixenu překypuje množstvím kaváren, takže si stačí jen vybrat kam zajít na šálek dobré kávy. Milovníky pamětihodností jistě zaujme budova radnice a barokní katedrála Nanebevzetí Panny Marie (Brixner Dom). Katedrála je volně přístupná a její bohatě zdobený interiér uchvátí nejednoho návštěvníka.
Do katedrály se vstupuje největšími dveřmi uprostřed. Přímo nad vstupem jsou umístěné varhany.
Za dveřmi vpravo se skrývá křížová chodba ze 12. století. Dále projdete kolem starých hrobek a Frauenkirche na nádvoří ke kapli svatého Jana (Johanneskapelle), kde je možné se obdivovat překrásným románským a gotickým malbám.
Dveře po levé straně vedou na zahradu Veccio Cinitera (Starý hřbitov), kde je umístěn památník padlým obětem 1. a 2. světové války.
Pfarrkirche St. Michael (Parrochia San Michele)
Gotický kostel svatého Michala s barokní výzdobou, který je volně přístupný.
Rakousko – Uherský vojenský hřbitov
Tento hřbitov je místem posledního odpočinku vojáků, kteří padli v 1. světové válce. Pohřbeno je zde mnoho českých vojáků, kteří bojovali v armádě Rakouska – Uherska.
Muzeum mučení (tortury)
Milovníci mučení jistě ocení expozici, která je věnována praktikám mučení od konce středověku (podle trestních zákonů císaře Maxmiliána I.) až do roku 1787, kdy císař Josef II. zrušil útrpné právo.
Kavárna Zlatá růže (Cafeteria Rosa d’Oro)
Kavárna, která patří k nejstarším fungujícím podnikům v Brixenu, se nachází v historické budově.
Hotel Elephant (Alvergo Elephante)
Hotel Elephant patří k nejluxusnějším hotelům ve městě. Tento hotel je od roku 1773 provozovaný Heissovou rodinou. O K. H. Borovského tu bylo řádně postaráno. Dokonce i po přestěhování si z hotelové restaurace nechal posílat jídlo. Až tak dobře se tu vařilo. A vaří se tu dobře dodnes. Proto je hotelová restaurace oceněna michelinskou hvězdou. Stejně jako
K. H. Borovský si tak můžete dopřát svíčkovou v mandlovém krému s listovým špenátem
a octovou šťávou ze sherry, a to za lidových 36 Euro (zhruba 900 Kč).
Hotel je pojmenován podle slona, který v polovině 16. století procházel městem, aby byl ukazován jako atrakce ve Vídni. Roku 1551 daroval slona portugalský král Jan III. Kolonizátor císaři Maxmilianovi I., který si bral za ženu španělskou princeznu. Slon je vyobrazen v životní velikosti na štítu hotelu.
Augustiner Chorherrenstift Neustift (Abbazia di Novacella)
Augustiniánský klášter Neustift patří k nejvýznamnějším v Jižním Tyrolsku. Součástí kláštera je barokní kostel a klášterní zahrada. V interiéru se nachází bohatá knihovna s cennými rukopisy a obrazárna. Milovníci vína ocení vinařství umožňující ochutnávku kvalitního vína.
Areál kláštera se nachází 3 km severně od centra Brixenu. Klášter je přístupný pro veřejnost po celý den (10–17 hodin), mimo nedělí a státních svátků. Vstupné činní 12 Eur
s audio průvodcem.
Závěr našeho putování
Toužíte–li po čistém vzduchu, krásné přírodě, kulturních či duchovních prožitcích, rozhodně se vyplatí Brixen navštívit. Je to malé město s velkým duchem. Místo, kde se snoubí německá pořádkumilovnost s jižanským temperamentem.
Putovníci a putovnice, jste připraveni? Pokud ano, tak vzhůru do Itálie.