Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Draniki – tradiční bramborové placky, které vás dostanou!

Bělorusko je zemí, která má mnoho vynikajících jídel a specialit. Mezi nejznámější patří bezpochyby draniki, tradiční bramborové placky, které jsou oblíbené mezi místními i turisty.

Co jsou draniki?

Draniki jsou vyrobeny z brambor, cibule, mouky a vejce a obvykle se smaží na pánvi. Jsou vlastně podobné našim bramborákům. Mohou být podávány jako předkrm nebo hlavní jídlo a jsou ideální pro ty, kteří chtějí ochutnat tradiční běloruskou kuchyni.

Draniki jsou nejen chutné, ale také velmi výživné. Brambory jsou bohaté na vitamíny a minerály a jsou skvělým zdrojem sacharidů. Draniky jsou také velmi snadno stravitelné a jsou vhodné pro lidi s různými dietními potřebami, ale pozor na množství oleje při smažení.

Draniky se v Bělorusku podávají s různými omáčkami nebo s kysanou smetanou. Mezi nejpopulárnější omáčky patří zeleninová omáčka nebo omáčka ze zakysaného mléka. Pokud máte rádi pikantní jídla, můžete si k dranikům objednat i chilli omáčku.

Pokud se chystáte do Běloruska, určitě si nenechte ujít možnost ochutnat tradiční běloruské jídlo v podobě draniků. Tyto placky jsou velmi oblíbené a najdete je v mnoha restauracích a stáncích s rychlým občerstvením po celé zemi.

Recept

Ingredience

  • Brambory – 1kg
  • Vejce – 2 ks
  • Hladká mouka – 2-3 lžíce
  • Sůl a pepř – dle chuti
  • Cibule – 1 ks
  • Mleté hovězí maso – cca 500kg
  • Slunečnicový olej – na smažení

Postup přípravy

Očistíme brambory a cibuli, umyjeme. Následně obě suroviny nastrouháme najemno (na tzv. vlásky) do mísy a poté přidáme vejce, hladkou mouku a sůl s pepřem. Směs důkladně promícháme, dokud nám nevznikne hutné, ale nadýchané těsto. Poté rozpálíme pánev s olejem a pomocí lžíce dáme těsto na pánev, abychom utvořili placku (sílu placky necháme na vás), jakmile se nám těsto upeče, tak nahoru na něj položíme mleté hovězí maso, které jsme si předtím osolili a opepřili (případně dle chuti přidali jiné koření) a na mleté hovězí maso přidáme další těsto. Tak, aby maso zůstalo schované (obalené) vevnitř. Otáčíme a smažíme do zlatova. Smažíme spíše pomaleji, aby se nám udělalo hovězí maso. Jakmile jsou draniki zlaté a maso se zdá být usmažené, tak máme hotovo.
Podávám můžeme jak jsme zmínili s zeleninou, chilli omáčkou s čímkoliv máte chuť, ale draniki lze konzumovat i bez přílohy. Dobrou chuť!

Navíc, pokud se rozhodnete navštívit Bělorusko, tak určitě objevíte mnoho dalších zajímavostí a atrakcí. Země je plná krásných historických památek, jako například hradů a kostelů, a také přírodních krás, jako jsou národní parky a lesy.

Sdílejte článek na sociálních sítích

Další zajímavé články

Reklama

Komentáře

Komentujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *