Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Franczouská Guyana

Francouzská Guyana je francouzský zámořský department, zámořský region a též zámořské území EU. Rozloha země činí 83 534 km². K roku 2020 v zemi žilo 285 133 obyvatel. Dominantním náboženstvím je křesťanství. 

Francouzská Guyana není nezávislou zemí. Od roku 1667 patří Francii. Po dobu asi 150 let se používala jako trestanecká kolonie, kam se posílali nebezpeční zločinci. Dnes mají zástupci Francouzské Guyany určitý počet křesel ve francouzském parlamentu. Jedná se o zámořské území Francie.

Francouzská Guyana leží přímo nad rovníkem. Ve střední části státu se rozkládá náhorní plošina, která na severu přechází v rovinu a na jihu v pohoří. Značnou část území pokrývá deštný prales, jímž protékají četné řeky ústící do Atlantského oceánu. Nejvyšší vrchol se nazývá Bellevue de l’Inini (851 m n. mořem).

Většina obyvatel žije na pobřeží, především v hlavním městě země, které se nazývá Cayenne.
V populaci dominují potomci afrických otroků. Žijí tu také Evropané, Číňané, Libanonci, Syřané
a Haiťané.

Mnoho lidí zaměstnává vláda. Jiní se věnují zemědělství. Rolníci pěstují jamy, kukuřici a ananas. Část indiánských kmenů žije tradičním způsobem v oblasti deštných pralesů.

Francouzská Guyana nepatří mezi bohaté země a je do značné míry závislá na penězích od Francie. Země disponuje bohatými zásobami bauxitu a určitým množstvím zlata. Do budoucna se počítá
s rozvojem důlního průmyslu a těžby dřeva z pralesů.

Hlavní vývozní položky tvoří garnáti, rýže, dřevo a kovové produkty. Proslulým produktem je tzv. cayenský pepř, který se už 200 let vyváží do celého světa. Vyrábí se z chilli papriček a je pojmenovaný podle hlavního města. 

V zemi se nachází základna Evropského vesmírného střediska, odkud startují rakety Ariane, které vynášejí do vesmíru satelity.

Francouzská Guyana je součástí EU a aplikují se zde unijní pravidla. I když je tedy možno na toto území z formálního hlediska cestovat s občanským průkazem, doporučujeme dávat přednost cestovnímu pasu. V případě komplikací s dopravním spojením se totiž lze snadno ocitnout mimo území EU, což následně může způsobit potíže s legitimací.

Hlavní město: Cayenne
Úřední jazyk: francouzština
Měna: Euro €
Součást EU: Ano
Při příletu do země potřebuji: občanský průkaz, doporučuje se ale i cestovní pas

Nejnovější články