Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Karlův most – symbol Prahy

Karlův most je bezpochyby jednou z nejvýznamnějších památek nejen v Praze, ale i v celé České republice. Tento most, který spojuje historické centrum města s Malou Stranou, se stal symbolem Prahy a stále patří mezi nejnavštěvovanější turistické atrakce v Česku.

Historie Karlova mostu

Výstavba mostu byla započata v roce 1357 z rozhodnutí Karla IV., tehdejšího krále a později císaře Svaté říše římské. Most měl nahradit starší Juditin most, který byl zničen povodní v roce 1342. Stavba trvala až do roku 1402 a na svou dobu byla velmi pokroková – Karlův most byl totiž prvním kamenným mostem přes řeku Vltavu v Praze.

Most je dlouhý téměř 520 metrů a široký 10 metrů. Původně měl 16 oblouků, ale v důsledku povodní a dalších katastrof byl několikrát přestavován a opravován. Dnes má Karlův most pouze 14 oblouků a na obou stranách je zdoben sochami a kašnami.

Sochy na Karlově mostě

Jedním z nejvýraznějších prvků Karlova mostu jsou sochy. V současnosti se na mostě nachází 30 soch a sochařských skupin, které byly postaveny postupně v průběhu let. Většina z nich byla vytvořena v 18. století, ale některé jsou o něco starší. Sochy představují světce, patrony českých zemí, ale také krále a další významné osobnosti.

Nejznámější sochou na Karlově mostě je socha sv. Jana Nepomuckého, který byl mučednicky zabit za to, že odmítl prozradit zpovědní tajemství králi Václavu IV. Tato socha se stala symbolem Prahy a podle legendy přináší štěstí, když si turista přejede rukou přes zábradlí a dotkne se kovového reliéfu pod sochou.

Další zajímavou sochou na mostě je socha rytíře Bruncvíka, který se podle legendy rozhodl vybojovat ruku princezny po vítězství v turnaji. Socha je doplněna o symbolické zobrazení Bruncvíkova pouťového oděvu a jeho zbraně, což ji dělá jedinečnou mezi ostatními sochami na mostě.

Karlův most v současnosti

Karlův most je dnes nejen turistickou atrakcí, ale také místem, kde se odehrávají různé kulturní akce. V průběhu roku zde můžeme například vidět pouliční umělce, hudební vystoupení nebo různé výstavy. Most je navštěvován denně tisíci turisty, a proto bývá v době letních prázdnin velmi přeplněný.

Návštěva Karlova mostu

Pokud se chystáte do Prahy, určitě si nenechte ujít návštěvu Karlova mostu. Most je volně přístupný a navštívit jej můžete kdykoliv během dne i noci. Nejlepší čas pro návštěvu mostu je však brzy ráno, kdy se na mostě ještě neobjevili turisté a můžete si užít klidnou procházku s výhledem na Pražský hrad a další památky.

Pokud si chcete užít pohled na most z jiné perspektivy, můžete se vydat na vodní cestu po řece Vltavě. Během plavby se vám naskytne pohled na Karův most z jiného úhlu a můžete si jej vychutnat z klidu vodní hladiny.

Karlův most Foto: Pixabay.com

Kromě toho si můžete užít procházku po okolí mostu, kde najdete mnoho zajímavých obchodů, kaváren a restaurací, ale ceny zde jsou vyšší. Pokud máte rádi historické památky, určitě byste neměli vynechat návštěvu nedalekého Staroměstského náměstí, kde se nachází Staroměstská radnice s Orlojem, Týnský chrám a mnoho dalších historických budov.

Pokud plánujete návštěvu Karlova mostu v hlavní turistické sezóně – v létě, tak se připravte na to, že most bude přeplněný lidmi. Proto jak už je u nás zvykem, tak doporučujeme navštívit most spíše v ranních hodinách.

Při návštěvě Karlova mostu také dbajte na bezpečnost a pozor na kapsáře. Zloději jsou na mostě velmi aktivní a zvláště v době přeplnění se snadno dostanou ke svým cílům. Mějte proto své cennosti pečlivě při sobě a pozorně si hlídejte své věci.

Karlův most je jednou z nejvýznamnějších památek v Praze, ale i v České republice. Nepochybně stojí za návštěvu. Most se pyšní nejen krásnou architekturou, ale také množstvím zajímavých soch a historických událostí, které se zde odehrály. Doufáme, že si návštěvu užijete a bude se vám líbit.

Sdílejte článek na sociálních sítích

Další zajímavé články

Reklama

Komentáře

Komentujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *