Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Monako

Monako je jeden z nejmenších států světa, které zaujímá rozlohu 2,02 km2. Obývá ho zhruba 37 800 obyvatel. Monacké území tvoří prudce se svažující pás podél Středozemního moře, který se táhne pod svahy pobřeží jihovýchodní Francie.

V 5. století před Kristem založili Féničané na území dnešního Monaka obchodní stanici. Postupně území Monaka kontrolovali Římané, Vizigoti, Frankové a Janované. Počínaje rokem 1297 vládnou Monaku knížata z rodu Grimaldi. V roce 1793 bylo Monako obsazeno Francií a plnou nezávislost získalo až v roce 1861. I dnes zemi stále vládne kníže jehož poradní orgán se nazývá Národní rada. Státním zřízením je konstituční monarchie.

Monacký přístav byl kdysi přístavem rybářským. Od počátku 19. století láká kombinace horkého léta, mírné zimy a blankytných vod Středozemního moře, do země turisty z celé Evropy. Díky nízkým daním se do Monaka přestěhovala celá řada příslušníků zámožných vrstev.

Monacká čtvrť Monte Carlo je světově proslulá svými kasiny. Zajímavostí je, že zákon zakazuje občanům Monaka účastnit se hazardních her, které tvoří značnou část příjmů státu. Příznivci špičkového motorsportu jistě ví, že se Monako proslavilo pořádáním automobilových závodů. Každý rok se v zemi koná Velká cena Monaka a Rallye Monte Carlo. Fotbalový klub
AS Monako je sportovním klenotem země, který hraje nejvyšší francouzskou soutěž.

Mezi hlavní vývozní položky patří
chemikálie, léčiva a jemná mechanika.

Hlavní město: Monako
Úřední jazyk: francouzština
Měna: Euro
Součást Evropské Unie: NE
Při příletu do země potřebuji:
Platný cestovní pas (občanský průkaz)

Nejnovější články