Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Sfinga – Pohled na tajemnou strážkyni Egyptských pyramid

V srdci egyptské pouště stojí jako strážkyně času a tajemství – Sfinga, majestátní socha s hlavou faraona a tělem lva. Při pohledu na ni nelze než cítit zvláštní energii a dojem, že nese nejrůznější historie a legendy. V tomto článku se ponoříme do tajů a příběhů spojených s touto monumentální sochou, která stála svědkem mnoha věků a událostí.

Historie Sfingy

Velká sfinga v Gíze, ale často označováno pouze jako Sfinga. Se nachází jak už jste poznali z názvu v Gíze, která je kousek od Káhiry, hlavního města Egypta. Je vy vytesána do žulové skály a tyčí se na Gízské náhorní plošině poblíž pyramid, takže pokud plánujete výlet na Pyramidy, tak nesmíte Sfingu vynechat.

Její existence sahá až do období Starověkého Egypta, ačkoli přesné období jejího vzniku zůstává nejasné. Někteří archeologové odhadují, že byla postavena během panování faraona Chéopsa, zatímco jiní vidí její kořeny v době předdynastické.

Přestože historikové mohou mít rozdílné názory na stáří Sfinxy, jedno je jisté – její význam a mystika přetrvávají dodnes. Starověcí Egypťané ji považovali za ochránkyni, spojenou s bohem slunce a ochránkyní faraonů. Není divu, že se v jejím stínu odehrály mnohé rituály a obřady.

Ochránkyně a Strážkyně

Sfinxa je vnímána jako ochránkyně Egypta a strážkyně Gízské náhorní plošiny, na které stojí. Její impozantní postava měla symbolizovat moc a autoritu faraonů, zatímco lva, jakožto královský symbol, zdůrazňoval sílu a odhodlání chránit toto svaté území před jakýmkoli nebezpečím.

Starověcí Egypťané věřili, že Sfinxa byla spojena s bohem slunce Re. Její poloha byla tak navržena, aby ráno směřovala k východu, což symbolizovalo obnovující se cyklus slunce. Tímto způsobem byla Sfinxa vnímána jako spojení se sílou slunce, které poskytovalo život a prosperity.

Legenda o Sfinxe

Kromě historických faktů obklopuje Sfinxu také řada legend a mýtů. Jednou z nejznámějších je příběh o Oidipovi a Sfinxe, kdy hrdina Oidipus musel zodpovědět otázku Sfinxy, aby vstoupil do města Théby. Sfinxa Oidipovi položila tuto otázku: „Co chodí na čtyřech nohách ráno, na dvou odpoledne a na třech večer?“ Odpověď – člověk, který v mládí kráčí na všech čtyřech, v dospělosti na dvou nohách a ve stáří se opírá o hůl.

Závěr

Dnes je Sfinga jednou z nejznámějších a nejnavštěvovanějších historických památek na světě. Pokud plánujete cestu do Egypta, tak ji určitě zařaďte do svého seznamu.

Sdílejte článek na sociálních sítích

Další zajímavé články

Reklama

Komentáře

Komentujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *