Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Výhody a nevýhody – cestování s cestovní kanceláří

Cestování je vzrušujícím dobrodružstvím a spousta lidí cestováním a aktivity s tím tráví svojí dovolenou, někteří aktivně a někteří méně. Tak či tak, často odlétáme nebo odjíždíme do zahraniční. My se podíváme na výhody i nevýhody, které vznikají při cestování s cestovní kanceláří a také vám některé české cestovní kanceláře doporučíme.

Výhody

Bezstarostné plánování

Jednou z hlavních výhod cestování s cestovní kanceláří (zkráceně CK) je bezstarostné plánování. Kanceláře mají zkušenosti s organizací výletů (ty, ale bývají často přes CK drahé) a jejich zaměstnanci pro vás zajistí vše od ubytování po dopravu a zájezdy. Na místě je pro vás k dispozici delegát nebo delegátka.

Zkráceně cestovní kancelář se za vás pokusí zařídit vše co bude v jejich silách a od vás bude očekávat pouze dostavení se na letiště a peníze. Nevýhodou je, že některé služby od CK mohou být dražší, než se zdají – často se jedná cestovní pojištění, které se oplatí sjednat si mimo CK. O cestovním pojištění jsme psali zde. Také se může jednat o „výlety“ v destinaci, které CK nabízí. Od místních bývají zpravidla daleko levnější, ale je nutné si projít recenze a vše pečlivě zjistit.

Skupinová atmosféra

Cestování ve skupině může být pro někoho příjemnější než individuální dovolená. Pro někoho může být obtěžující nebo nepříjemné letět na dovolenou v letadle plného Čechů a Češek..

Rozšířené bezpečnostní opatření

Cestovní kanceláře mají často zavedené různé bezpečnostní protokoly a dokážou lépe reagovat na neočekávané situace. Určitě vám to ve vás může vyvolat lepší pocit bezpečí a vaši dovolenou zpříjemnit, protože jak jsme zmínili – bude (měla by být!) bez starostná.

Výhodné balíčky / lepší cena

Cestovní kanceláře dosáhnou často v některých destinacích na výhodnější ceny. Uvedeme na příkladu – zkuste si přes Booking objednat hotel v Egyptě a připočítat výdaje s tím spojené a pak se podívat na nabízené zájezdy přes CK. Hádejte, co bude levnější? Ano, zájezd s CK bude opravdu levnější.

A teď si pro příklad můžeme uvést jinou destinaci. Tady bych osobně pro příklad volil jakýkoliv stát v Asii, protože ty se oplatí spíše na vlastní pěst, ikdyž CK do spousty zemích nabízí zájezdy, ale nikdy to nedosáhne takové kvality jako kdybyste letěli sami, navíc 10 dní v Thajsku je opravdu málo, i na Portugalskou Madeiru doporučujeme na vlastní pěst. Pokud se lehce uskromníte, tak se určitě dostanete na lepší cenu, než s CK (Už si pochopitelně většinu věcí musíte zařizovat sami).

Nevýhody

Turistické atrakce vs. místní autentičnost

Tohle jsme museli uvést jako bod číslo jedna. Cestovní kanceláře často zaměřují své programy na turistické atrakce, což může snížit možnost prozkoumat místní autentičnost a skryté klenoty destinace. Cestovní kanceláře vás často povedou na různé turistické atrakce, které sice můžou připomínat místní autentičnost, ale budou ji opravdu pouze připomínat. Vyšší ceny za různé služby jsou samozřejmostí.

Zase je potřeba připomenout, že je důležité jak chcete svoji dovolenou směrovat a co při ní plánujete provádět. Chcete si převážně užívat moře, jídla, pohody na hotelu a výjimečně vyrazit na nějaký výlet? Tak to dovolená s CK bude zřejmě tu pravou volbou. Jste raději aktivní člověk, který chvíli neposedí? Tak to pochopitelně asi raději zvolíte cestování na vlastní pěst.

Cena a možné skryté náklady

Ikdyž jsme ve výhodách CK zmínili, že ne vždy dovolená s cestovní kanceláří je dražší, tak je potřeba často spočítat všechny výdaje spojené s dovolenou. Při zájezdu s CK často „připlácíte“ za různé výlety a nadstandardní služby. Je to sice vaše volba, ale proč se třeba v Egyptě neprojet na čtyřkolkách? Když jsme u toho Egypta, tak někteří turisté často připlácejí i za lepší pokoj … a hned máte další výdaj.

Hotel / dovolená neodpovídá nabídce

Jedna z nevýhod může být to, že hotelový pokoj neodpovídá fotografiím, které vám prezentovala CK, což je asi pochopitelně častý jev, ale pokud si na internetu zkontrolujete recenze a reálné fotografie, tak se tomuto můžete vyhnout. Hotel nebo hotelový pokoj, který nabízela cestovní kancelář byl krásně čistý a ten váš není? Ihned to řešte s vaším delegátem a volejte/ozvěte se na CK. Nezapomeňte, že si platíte za podmínky, které vám CK nabídla. Něco podobného se pochopitelně může stát i na vlastní pěst na Bookingu/Airbng.

Shrnutí

V našem článku jsme vás určitě nechceme přesvědčovat k cestování přes cestovní kancelář nebo na vlastní pěst. Chceme vám ukázat pouze výhody a nevýhody spojené s cestování s CK. Rozhodnutí jak cestovat nechápe už na vás.

Jsou destinace do kterých se oplatí letět prostřednictvím cestovní kanceláře a destinace do kterých se spíše oplatí letět na vlastní pěst. Další faktorem při rozhodování je cena, vaše preference na dovolenou (aktivní/pasivní)

Ve výsledku je důležité, že cestujete a putujete světem! Nezapomeňte mrknout na naši kategorii „Rady a tipy„, které se při cestování určitě hodí... a už se blížíme ke konci a rádi vám doporučíme a představíme české cestovní kanceláře, které doporučujeme pro vaši dovolenou.

Se kterou cestovní kanceláří letět na dovolenou?

Při výběru dovolené prostřednictvím cestovní kanceláře nesmíte myslet pouze na destinaci a cenu, ale i na cestovní kancelář (jako firmu) se kterou poletíte. Doporučujeme se držet cestovních kancelářích, které se na českém trhu drží už delší dobu, kde máte „jakousik jistotu“. Jistotu alespoň v tom, že cestovní kancelář nevezme peníze za zálohu a přestane komunikovat – popř. vyhlásí bankrot.

Výhodou CK, které jsou na českém trhu déle (Fischer, Čedok, Blue-Style, Exim Tours) může být i rozsah destinací a zkušenost. Nedoporučujeme i agenturní společnosti typu „Invia„, které srovnávají ceny od ostatních cestovních kanceláří. V čem bývá háček? Můžeme začít například tím, že tyto agenturní/(srovnávače) společnosti jsou pouze „prostředníkem“ vaší dovolené a jak už od nás víte, tak každý prostředník je špatný. Agenturní/srovnávače cestovních zájezdů jsou známé i tím, že po objednání zájezdu vám rádi zdvihnout cenu, což může být ještě malý problém. Větší nevýhodu vidíme tu, že v případě problémů se tyto společnosti raději „schovají“, než, aby jej řešili.. takže ve zkratce -> NE. Jak vždy říkáme – berte oficiální cestu.

Je pochopitelné, že názory lidí se budou vždy rozcházet. Každý jedinec bude preferovat jinou cestovní kancelář a nebo bude zastávat pouze formy cestování na vlastní pěst…. Důležité je to respektovat, ale i tak budeme rádi, když se nám podělíte s vašimi zkušenostmi.

Teď už k samotnému představení cestovních kanceláří, které my doporučujeme. Seznam nemá pořadí, neřadíme CK, výběr je čistě náhodný.

Fischer

Firma funguje už od roku 1991 a troufáme si říci, že má nespočet spokojených cestovatelů. Tradice a zkušenosti jsou zde určitě na místě. Firma je pojištěna proti úpadku, ikdyž to zřejmě nepotřebuje, ale určitě vás to potěší. Má spoustu ocenění a už tak nějak patří k „stálici“ českých CK. Pleteme se? Asi ne, co? Kdo by přece neznal cestovní kancelář Fischer. Navíc od května 2020 je firma členy německé skupiny REWE a její divize cestovního ruchu DER Touristik – mimo jiné se zde i nachází Exim tours.

Přejít na web Fischeru

Exim tours

Je potřeba zmínit, že CK Exim tours, která spadá pod německou skupinu REWE, v roce 2019 zakoupila CK Fischer. Teď už to dává víc smysl, že? Tudíž Fischer i Exim tours mají stejného majitele a patří do stejné německé skupiny REWE. Myslím si, že není potřeba více řešit historii či současnost Exim tours. Na trhu se drží dlouho, pojištění má totéž a patří ke stálícím českých CK. Troufáme si říci, že pokud vyberete EXIM tours nebo Fischer, tak nešlápnete vedle.

Přejít na web EXIM tours

Čedok

Čedok je starší cestovní kancelář, než je Fischer. Je totiž nejstarší cestovní kancelář v České republice. Čedok byl založen roku 1920 a funguje doposud. Od roku 2016 jej sice vlastní Polská cestovní společnost Itaka, ale i tak vám poskytne kvalitní služby. Společnost je také pojištěna proti úpadku, nabízí zájezdy do spousty destinací…

Přejít na web Čedoku

Blue-Style

CK Blue-Style byla založena v roce 1997 a v našem seznamu patří sice spíše k těm „mladším“, ale i tak je to známá a kvalitní cestovní kancelář. S Blue-Style spousta turistů rádi jezdí do Afrických zemí.

Přejít na web Blue-Style

Závěrem

Závěrem vám chceme říct, ať putujete světem kamkoliv. Důležité je, aby to v bezpečí a s úsměvem. V našem článku jsme vám chtěli ukázat výhody a nevýhody s cestováním přes cestovní kanceláře. Výběr už necháme zcela na vás. Pokud se rozhodnete na dovolenou skrze cestovní kanceláře, tak tady máme pro vás výběr TOP zájezdů, který podle nás stojí za to využít.

Přejít na TOP zájezdy

Sdílejte článek na sociálních sítích

Další zajímavé články

Reklama

Komentáře

Komentujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *