Tentokrát vydáme do srdce Pardubicka, známého nejen svou bohatou historií, ale i lahodnou pochoutkou – Pardubickým perníkem. Dozvíte se jak perník ke svému názvu přišel, něco i historii perníku, ale i kde ho můžete ochutnat, tak hurá do čtení!
Jak perník ke svému názvu přišel?
Kdo by neznal perník, tu lahodnou pochoutku. Zejména děti se po něm mohou doslova utlouct. Králem mezi českými perníky je určitě pardubický perník. Na následujících řádcích společně odhalíme historii a tajemství úspěchu této dobroty.
Co je perník a jak ke svému názvu přišel? Perník je sladké pečivo tmavě hnědé barvy, které se původně vyrábělo z medu, mouky a pepře. Právě od pepře je odvozen název peprník, později perník.
Historie perníku
Pečivo z mouky a medu znali už starověcí Egypťané. Jednalo se o luxusní pečivo, medu nikdy nebyl dostatek a nešlo o levnou surovinu. Původně se jednalo o placky pečené na železném plátu. Později se perníkovým těstem začaly plnit dřevěné formy, perník tak zdobily nejrůznější náboženské a světské motivy.
První zmínka o perníku v českých zemích se datuje do doby vlády Lucemburků. Podle starých pramenů se perníkáři usadili v Praze před rokem 1324. Ve 14. a 15. století byl perník luxus, který si mohly dovolit jen nejbohatší vrstvy obyvatelstva.
Historie pardubického perníku
Tradice výroby perníku v Pardubicích sahá do 16. století. Za vlády Vojtěcha z Pernštejna se jedna z pardubických ulic jmenovala Perníkářská. Archivy uvádí, že první perníkář působil ve městě v roce 1515. Právo vyrábět perník potvrdila Pardubicím v roce 1756 císařovna Marie Terezie.
Vzhledem k nízkému počtu perníkářů ve městě a náročnosti výroby perníku, který byl pro chudší sociální vrstvy obtížně dostupný, nehrálo perníkářství ve městě významnou roli. Vše se změnilo
s nástupem tovární výroby na počátku 20. století.
Průkopníkem velkovýroby pardubického perníkubyla společnost Melartos, která v roce 1913 otevřela první továrnu. Pardubický perník se za první republiky vyvážel do Německa, Anglie, Polska či daleké Austrálie. Podnik Melartos byl v roce 1948 znárodněn a začleněn do národního podniku Pardubické perníkárny.
V roce 2004 bylo založeno Sdružení Pardubický perník, které klade důraz na dodržování technologických postupů a propagaci Pardubického perníku. Od roku 2008 je „Pardubický perník“ označen jako Chráněné zeměpisné označení (CHZO). To znamená, že se smí vyrábět
a balit pouze na území Pardubic, za dodržení stanovené receptury.
Výrobci a prodejci pardubického perníku
V současnosti působí v Pardubicích tři perníkáři, kteří na základě licence vyrábí ručně zdobený perník.
- Pardubický perník Novotný (Palác Pardubice, Masarykovo náměstí 2799, Češkova 1568)
- Pardubický perník Pavel Janoš (prodejny Věry Junkové 306, Jana Palacha 571,
K Polabinám 1895, Jindřišská 2025) - Pardubický perník JaJa (prodejny ul.17. listopadu 360, Přerovská 536)
Pardubický perník zakoupíte i zde:
- Perníček z Pardubic (nám. Jana Pernera 217 – malá prodejna s bohatým sortimentem na hlavním nádraží)
- Alena Zachová (Pernštýnské náměstí 56, výroba zdobeného perníku v různém provedení)
- Perníková chaloupka (muzeum perníku u obce Ráby pod Kunětickou horou)
Tajemství pardubického perníku
V čem tkví výjimečnost pardubického perníku? Výjimečnost této pochoutky spočívá v užití přísně tajných ingrediencí, které vám žádný pardubický perníkář neprozradí. Tím spíš, jste-li z Hradce Králové. Poctivá ruční výroba je zárukou kvality a dlouhé trvanlivosti této pochoutky. Tvar a zdobení perníku tak vydrží po mnoho let.
Sladká výzva na závěr
Tak co putovníci a putovnice, honí vás mlsná? Pokud ano, tak neváhejte a vyrazte do Pardubic za perníkem. Nezapomeňte před výjezdem do Pardubického kraje mrknout do naší kategorie o České republice, kde po cestě můžete narazit na spoustu zajímavých, historických a oblíbených míst.