Mauritánie (Mauritánská islámská republika) se nachází na západním pobřeží Afriky. Na ploše 1 milionu km2 žije asi 3 miliony obyvatel. Je to rozvojová země.
Tři čtvrtiny obyvatelstva Mauritánie má arabský a berberský původ. Maurové se živí nomádským způsobem života, ale mnozí žijí ve městech či obdělávají půdu. V zemi žijí i obyvatelé černé pleti.
99% obyvatelstva vyznává islámskou víru. V Mauritánii je za kritiku islámu a přiznání se
k ateismu, uzákoněn trest smrti, za což si země vysloužila od mezinárodního společenství kritiku.
Od 8. století byla dnešní Mauritánie součástí Ghanské říše. V 11. století ovládli zemi Almorávidé
a začlenili ji do své říše, která sahala až do Španělska. Po roce 1147 se jih země dostal pod vliv Mali a severní část pod vliv arabského Maroka. Od 15. století byla země cílem návštěv evropských obchodníků (Portugalci, Španělé, Nizozemci, Angličané a Francouzi).
Mezi roky 1903 až 1960 zemi ovládali Francouzi. Po získání nezávislosti si Mauritánie činila nároky na část Západní Sahary, ale v roce 1979 od svých požadavků ustoupila. V 80. letech
20. století postihl zemi extrémní hladomor. Následkem sucha uhynula stáda a mnoho rolníků přišlo o úrodu. Díky této krizi se část populace přestěhovala do měst.
Na jihu, podél řeky Senegal, se pěstují odolné plodiny jako např. čirok, proso a podzemnice olejná (burské oříšky). Mezi hlavní vývozní položky patří ryby, železná ruda, sádra.
Vzhledem k nestabilní situaci v regionu se země stala útočištěm teroristických skupin. Severní hranice se Západní Saharou je po obou stranách lemována minovým polem. Vztahy se Senegalem jsou narušené kvůli hraničním sporům a pogromům na černošské obyvatelstvo jižní Mauritánie
Pro české občany platí vízová povinnost. Ke vstupu do Mauritánie musí být proto občan ČR vybaven cestovním pasem s platností nejméně 6 měsíců po vstupu do Mauritánie s vylepeným mauritánským vízem. Žádosti o víza vyřizuje Mauritánské velvyslanectví v Berlíně. Více informací na www.mzv.cz.
Při delším pobytu může být požadováno očkování proti žluté zimnici. V případě cestování do odlehlejších oblastí se doporučuje očkování proti břišnímu tyfu a žloutence typu A a B.
Vzhledem k aktuální bezpečnostní situaci v regionu Sahelu, se nedoporučuje do Mauritánie cestovat. Podrobnější informace o bezpečnostní situaci v zemi, lze získat na velvyslanectví ČR
v Rabatu.
Hlavní město: Nuakšott
Úřední jazyk: arabština, francouzština
Měna: mauritánská ukíja
Při příletu do země potřebuji:
Platný cestovní pas
Platné vízum – lze sjednat na letišti.