Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Asie

Asie je největší a nejlidnatější kontinent světa, který se rozkládá od východní Evropy až po Tichomoří. Spolu s Evropou vytváří kontinent zvaný Eurasie. Celková rozloha asijského kontinentu činní 44 603 853 km². Je to domov více jak 4 miliard obyvatel. Název světadílu pochází z akkadského slova asu, což znamená východ či rozbřesk.

Asie je po všech stránkách rozmanitý světadíl, plný různorodých kultur, tradic a přírodních krás, které se vyplatí vidět na vlastní oči.

Najdeme zde nejvyšší hory světa, Himaláje. V Himalájích se tyčí do výše 8 849 metrů nad mořem Mount Everest, nejvyšší hora světa. Poušť Gobi s rozlohou 1 300 000 km², je nejseverněji položená poušť světa, a také nejstarší. Hojně navštěvované jezero Bajkal ležící
v Rusku, patří mezi nejhlubší a nejstarší jezero světa. Hloubka jezera činní 1 642 metrů a stáří se odhaduje mezi 30 až 25 miliony let. Řeky jako Ganga, Žlutá řeka, Dlouhá řeka, Eufrat a Tigris patří k nejdelším a nejvodnějším tokům.

Asijský kontinent je kolébkou lidské civilizace. První starověké civilizace vznikli v regionu předního východu, Indie a Číny. V těchto civilizačních okruzích bylo vynalezeno, kolo, písmo, hrnčířský kruh, papír, střelný prach, atd. 

Světová náboženství a filozofické systémy, mají svůj původ na asijském kontinentu (judaismus, křesťanství, islám, hinduismus, buddhismus, atd.).

Mezi nejatraktivnější asijské památky patří např. Velká čínská zeď či Zakázané město. Japonsko se může pochlubit nádhernými chrámy v Kjótu či Hirošimským památníkem míru, který nese českou stopu. Budovu navrhl a postavil český architekt Jan Letzel, který tehdy pracoval v Japonsku. 

Turisté z celého světa míří do Indie, aby na vlastní oči spatřili památník Tádž Mahal (Koruna paláce). Tádž Mahal vystavěl indický mogul Šáhdžahán na památku své předčasně zesnulé ženy Mumtáz Mahal, kterou velmi miloval. Od roku 1983 je Tádž Mahal zanesen na Seznam světového dědictví UNESCO.

 

Na asijském kontinentu se koná nespočet kulturních a tradičních festivalů, takže cestovatelé lační folklóru a zábavy, mají z čeho vybírat.

 
Například v Číně a jihovýchodní Asii se slaví Nový rok, což je největší a nejdůležitější svátek
v roce. Oslavy tradičně začínají prvním dnem prvního lunárního měsíce čínského kalendáře
a končí 15. dnem, známým jako Svátek lampionů. Datum čínského Nového roku je pohyblivé a kolísá mezi 21. lednem a 20. únorem. Je určeno astronomicky – Nový rok nastává s druhým novým měsícem po zimním slunovratu (třetím, obsahuje-li končící rok vložený třináctý měsíc).



V Japonsku
se koná festival Hanami (pozorování květin). Tento původem čínský svátek, se slaví v období rozkvětu sakur, japonského národního stromu.

Čína, Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan a Indie patří mezi nejvýkonnější světové ekonomiky. Produkce automobilů, elektroniky, telekomunikační techniky, oděvů, atd. je pro ekonomicky rostoucí země, zdrojem zisku a prosperity. Vyspělé západní země považují mnohé asijské země za zdroj levné pracovní síly, takže do asijského regionu přesouvají výrobu.

Na Blízkém východě leží státy, jejichž prosperita je založena na těžbě a exportu ropy či zemního plynu. K předním exportérům ropy patří Saúdská Arábie, Kuvajt, Spojené arabské emiráty a Irák.

V Asii najdeme rozvojové státy, které zápasí s chudobou (Laos, Jemen, Bangladéš, Afghánistán, atd.) a státy politicky nestabilní (Írák, Írán, Afghánistán, Sýrie, Jemen, Barma, atd.).

O kterém státu byste si rádi přečetli?

Nejnovější články