Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Afrika

Afrika je třetí největší kontinent světa po Asii a Americe. Je to domov více jak 1,3 mld. lidí. Na tomto kontinentu se rozkládá 55 států. Afrika překypuje nesmírným etnickým, jazykovým, kulturním a přírodním bohatstvím.

Jedině zde je možné spatřit tisícihlavá stáda divokých zvířat putujících za potravou. V savanách se potuluje majestátní lev a velká zvířata jako sloni, žirafy či nosorožci. Tropický prales je domovem šimpanzů, goril, hadů, atd. V afrických řekách se prohánějí krokodýli a hroši. Z flóry se na kontinentě vyskytují fantaskně působící stromy baobaby, atlaské cedry, akácie, banánovníky, apod.

Afriku lze označit za kolébku lidstva. Nálezy zkamenělin z Východoafrického příkopu potvrzují výskyt předchůdců moderního člověka. V okolí dolního toku řeky Nil vznikl před 5 000 lety jeden
z nejstarších civilizačních okruhů a to starověký Egypt. Pyramidy a chrámové stavby vytvořené starověkými Egypťany přetrvali dodnes. Africké státy si prošli mnoha staletími evropské či arabské kolonizace, jejichž následky jsou dodnes znát. Mnoho zemí se potýká z chudobou, hospodářskou či politickou nestabilitou.

Mezi nejvíce zastoupená náboženství patří křesťanství (45%) a islám (40%). Dalších 15% afrického obyvatelstva vyznává judaismus, hinduismus či tradiční domorodá náboženství.

Africká gastronomie má milovníkům dobrého jídla opravdu co nabídnout. Každá země disponuje jedinečnou kulinářskou tradicí a zvyky. Africké pokrmy se vytváří z mouky (Ugali, Fufu, Sadza, atd.) či z masa, ryb, luštěnin a zeleniny. Někteří kuchaři afrického původu se prosadili ve světovém měřítku. Např. kuchařka Chef Tiyan Alile původem z Nigérie či Senegalec Pierre Thiam.

 

Afrika je kontinentem mnoha NEJ. Řeka Nil je nejdelším vodním tokem afrického kontinentu. Viktoriiny vodopády jsou největším africkým vodopádem. Sahara je pro změnu největší poušť světa. Egyptské chrámy a pyramidy patří k nejúchvatnějším stavbám lidské historie. Největší zvířata lze uzřít pouze v africké divočině. Poznat kolébku lidstva se prostě vyplatí.

O kterém státu byste si rádi přečetli?

Seznam států

Nejnovější články