Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Sýrie

Sýrie, celým názvem Syrská arabská republika se rozkládá na ploše 185 180 km². K roku 2022 se uvádí, že v zemi žije 21 563 800 obyvatel. Nejvyšším bodem je Hermon (Džabal aš-Šajch), který sahá do výšky 2 814 metrů nad mořem.

Sunnitští muslimové tvoří 74 % populace. 16 % věřících tvoří alavité, drúzové, aj. muslimské sekty. 10% zaujímá křesťanská menšina.

V minulosti této oblasti vládli všechny staré civilizace: Egypťané, Asyřané, Babyloňané, Chetité, Peršané, Římané, muslimští Arabové a osmanští Turci. Muslimští Arabové se na tomto území usadili v 7. století a přinesli sebou islám a arabský jazyk. Počátkem 20. století zde vládli Turci a později Francouzi

Sýrie získala nezávislost roku 1946 a hned se stala jednou z vedoucích sil arabské opozice proti Izraeli. Sousední Izrael od roku 1967 okupuje část Sýrie, Golanské výšiny. V minulosti Sýrie vyslala svá vojska do Libanonu, jehož vojska se neúspěšně pokoušela zabránit občanské válce.

V současnosti je Sýrie poloprezidentskou republikou, kde má vedoucí úlohu strana Baas. Prezidentem země je Bašár al-Asad, který je u moci od roku 2000. Sýrie je autokratický režim, kde se porušují lidská práva a svobody.

Vzhledem k rychlému rozvoji syrského průmyslu se mnoho lidí stěhuje z venkova do měst, kde se snaží najít práci v textilním či chemickém průmyslu. Zhruba polovina obyvatelstva žije
i nadále v zemědělských vesnicích ležících podél pobřeží, v úrodných údolích řek a úrodných rovinách na západě země. Mezi hlavní vývozní položky patří ropa, ropné produkty, bavlna, přírodní fosfáty, ovoce a zelenina.

Občané ČR cestující do Sýrie musí mít platný cestovní pas s dobou platnosti minimálně
6 měsíců od data vstupu na syrské území. V pase nesmí být izraelské vízum nebo vstupní či výstupní vízum jordánských nebo egyptských přechodů na hranicích se státem Izrael. Pro turisty tranzitující přes Sýrii dvakrát je vhodné ubezpečit se o tom, o že mají ve vízu vyznačené dva vstupy do země (počet vstupů je v arabštině, stává se, že v případě chybného počtu vstupů dojde k nepříjemnostem na hranicích).

Hlavní město: Damašek
Úřední jazyk: arabština
Při příletu do země potřebujete: platný cestovní pas
Měna: syrská libra

Které téma vás zajímá?

Nejnovější články