Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Bolívie

Bolívie je jihoamerický stát, který zaujímá rozlohu 1 098 581 km². Žije zde přibližně 12 000 000 obyvatel. Jedná se o tzv. prezidentskou republiku, to znamená, že prezident je současně hlavou státu a vlády. Hlavní město se jmenuje Sucre, nicméně město
La Paz, kde sídlí vláda, lidé považují za důležitější
. La Paz se nachází na plošině Altiplano ve výšce zhruba 3 660 metrů nad mořem, to z něj činní nejvýše položené město na světě.

Bolívie je charakteristická tím, že více jak polovinu jejího obyvatelstva tvoří indiáni (Kečuové a Ajmarové). Zbytek obyvatelstva tvoří potomci španělských kolonizátorů a míšenci.

Zhruba třetina území Bolívie se rozkládá v Andách, na náhorní plošině Altiplano. Nejvyšší vrcholky hor jsou pokryté sněhem. V této oblasti panuje jasné, chladné a především suché počasí. Počasí na východě země je pro změnu teplé a vlhké. Andy tu sestupují přes deštné pralesy až
k Amazonské nížině. V jihovýchodní části Bolívie se rozkládá Gran Chaco, což je rozlehlý kraj močálů, neprostupných křovisek a vyprahlých pastvin, kde se pasou stáda dobytka. Nejvyšší horou je vyhaslý stratovulkán Sajama (6 542 m n. mořem).

Oblast Bolívie byla původně domovem indiánského kmene Tíwanaků, kteří vytvořili první významnější andskou civilizaci. Tato civilizace trvala zhruba do roku 1 000 našeho letopočtu. Ústředním sídlem této kultury bylo starobylé město Tiahuanaco. Do 15. století v této oblasti vládl kmen Ajmarů a později kmen Inků.

V 16. století si španělští dobyvatelé podmanili inckou civilizaci. Nadvláda Španělů trvala po dvě staletí. V roce 1825 vyhlásili osadníci nezávislost na Španělsku a zemi pojmenovali po Venezuelci Simónu Bolívarovi, což byl hrdina jihoamerických bojů za nezávislost. Od získání nezávislosti je bolívijská historie lemována válkami, občanskými konflikty a vládou vojenských junt. V 80. letech 19. století přišla Bolívie o jediný kus pobřeží, které připadlo Chile. Ve 30. letech 20. století přišla Bolívie o značnou část oblasti Gran Chaco ve prospěch Paraguaye.

Za mnoha problémy Bolívie, stojí léta hospodářských potíží. V současnosti panuje značné napětí mezi bohatými regiony na východě země a chudými regiony na západě.

Bolívie je nejchudší země jihoamerického kontinentu. Venkované tvoří malá společenství a pěstují jen tolik plodin a domácích zvířat, aby uživili své rodiny. Některé ženy vyrábějí keramiku či tkají látky, aby si přivydělaly. Ve městech většina lidí pracuje v továrnách a žijí v tzv. barrios, což jsou čtvrti postavené z chatrných domů, které obklopují centrum města. Tyto chudinské čtvrti se neustále rozrůstají. Bohaté vrstvy společnosti bydlí v moderních bytech či domech. Bohaté rodiny mnohdy vlastní rozsáhlé pozemky.

Říční údolí s dostatkem vláhy umožňuje pěstovat farmářům tropické plodiny, jako kávu, kakao, cukrovou třtinu, ananasy, banány a avokáda. Rovněž se pěstuje koka, ze které se vyrábí droga kokain.

 

Tropické lesy jsou zdrojem dřeva jako mahagonbalzaZ mízy stromů se získává kaučukKůra ze stromu chinovníku je zdrojem tzv. chininu, který se používá k léčbě malárie a je důležitou přísadou při výrobě toniku.

 

Ropa a zemní plyn z oblasti Gran Chaco, se odvádí potrubím do Argentiny a Chile. Zemní plyn je pro Bolívii nejcennější exportní položkou.

 

Mezi hlavní vývozní položky patří zemní plynropacínzinekstříbrozlatokáva a cukr.

Hlavní město: Sucre
Úřední jazyk: španělština
Měna: boliviano
Při příletu do země potřebuji:
platný cestovní pas + kopie cestovního pasu (doporučeno)

K turistické cestě do Bolívie kratší než 90 dní, potřebují občané ČR cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců od data vstupu do země. Doporučuje se mít s sebou kopii cestovního pasu pro případ ztráty či odcizení, příp. kontroly při placení kreditní kartou (běžná praxe
v některých státech Jižní Ameriky) apod. Při vstupu do země se vyplňuje migrační průvodka a celní prohlášení.

 

Které téma vás zajímá?

Nejnovější články