Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Bhútán

Bhútán se sám nazývá jako „Země hromového draka“, mytického tvora, kterého najdeme na státní vlajce. Státní zřízení je konstituční monarchie. Obyvatelstvo vyznává zejména buddhismus (75%) a hinduismus (22%).  Bhútán se rozkládá na ploše 38 394 km2. V zemi žije zhruba 742 tisíc obyvatel. 

Ve vlhkých nížinách na jihu země rostou banány, chladné kopce ve střední části jsou porostlé dubovými lesy. Na severu země se tyčí pohoří Himálaje. Nejvyšší horou je Kula Kangri (7 554 m. nad mořem).

V průběhu 16. století spadal dnešní Bhútán pod vládu Tibetu. V 19. století přešlo území pod kontrolu Británie. Od roku 1949 je Bhútán nezávislým státem, avšak řízení své zahraniční politiky předal do indických rukou. Indie se výraznou měrou podílela na stavbě silniční sítě, rozvoji vodních elektráren a uhelných dolů.

Bhútán je primárně zemědělským státem. V horách se chovají stáda dlouhosrstého skotu, tzv. jaků. Rolníci v bohatých a úrodných údolích pěstují brambory, ječmen, citrusové plody, rýži
a pšenici. Mezi vývozní položky patří dříví, výrobky ze dřeva, uhlí, rýže, pomeranče, jablka, destilovaný líh, mastek a cement.

Důležité informace pro putovatele a putovatelky dychtících poznat krásy Bhútánu, jsou k nalezení na stránkách ministerstva zahraničních věcí (sekce rady a tipy)

Hlavní město:Thimphu
Úřední jazyk: dzongkha (bhútánština)
Měna: bhútánský ngultrum, indická rupie
Při příletu do země potřebuji:
Platný cestovní pas

Které téma vás zajímá?

Nejnovější články