Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Brunej

Brunej je stát, který zaujímá rozlohu 5 765 km². K roku 2005 se uvádí, že v zemi žilo 440 000 obyvatel. Mezi hlavní náboženství patří islám, buddhismus a křesťanství. Státní zřízení je absolutní monarchie v čele se sultánem.

¾ Bruneje jsou pokryty pralesy, které jsou domovem velkých, pestrobarevných motýlů, poletušek, zoborožců, opic, divočáků a vysoké zvěře. Nejvyšší hora se jmenuje Bukit Pagon
a dosahuje výšky 1850 metrů nad mořem.

Mezi 14. a 16 stoletím byla Brunej součástí sultanátů Sabah, Sarawak a spodní části Filipín.
V průběhu 19. století se ale země stala kolbištěm koloniálních válek, terčem a sídlem pirátů. Od roku 1884 se stala Brunej britským protektorátem. Ve 20. letech minulého století došlo k objevu ložisek ropy, díky čemuž tato země velmi zbohatla. Mezi roky 1941 až 1945 okupovalo sultanát císařské Japonsko. Brunej získala plnou nezávislost v roce 1984.

Brunejský sultán je nejbohatší člověk světa. Zdrojem bohatství země jsou ložiska ropy
a zemního plynu. Jejich zásoby se ale tenčí a tak se vláda snaží povzbudit rozvoj banánovníkových a gumovníkových plantáží, potažmo další soukromé podnikání. Hlavní vývozní položky tvoří surová ropa, zkapalněný zemní plyn, ropné produkty.

70% obyvatelstva, které je složeno zejména z Malajců a Číňanů, žije ve městech. Více než polovina z nich našla uplatnění ve státních službách či státním ropném průmyslu. Vzdělání
a zdravotní péči hradí stát z příjmů z ropy. Životní úroveň je vysoká. I ti lidé, kteří bydlí
v tradičních dlouhých domech (dřevěná stavení, ve kterých bydlí tucty rodin), většinou vlastní luxusní automobily. Další lidé žijí ve vesnicích nad vodou, kterým se říká kampongy. Tyto domy stojí na kůlech a lidé se mezi nimi přepravují na lodích.

Pro cestování do Bruneje je potřeba cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců od data vstupu na území Bruneje a alespoň dvěma volnými stránkami. Pokud je platnost pasu při vstupu do země kratší než 6 měsíců, jsou příslušné orgány oprávněny držitele do země nevpustit!

Hlavní město: Bandar Seri Begawan
Úřední jazyk: Malajština
Při příletu do země potřebujete: platný cestovní pas
Měna: brunejský dolar

Nejnovější články