Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Filipíny

Filipíny, plným názvem Filipínská republika, se rozkládají na více než 7 000 ostrovech. Celková rozloha této ostrovní země činní 300 000 km². Jedná se o 72. největší zemi světa. Obyvatelstvo vyznává křesťanství a islám.

 

Rozlehlejší ostrovy mají hornatý charakter. Na filipínském území najdeme více jak 30 aktivních sopek. Nejvyšším vrcholem Filipín je sopka Apo (2 954 m n. mořem). Značnou část území pokrývá bujný les.

 

Obyvatelstvo Filipín tvoří potomci Malajců, kteří přišli na ostrovy kolem roku 3 000 př. nl.
V roce 1565 se na ostrovech usídlili Španělé a pojmenovali je po králi Filipu II. Po španělsko-americké válce v roce 1898 koupily USA Filipíny za 20 milionů dolarů. Filipíny dosáhly nezávislosti v roce 1946. 

 

Vojenská diktatura prezidenta Markose (1966-1986) byla ve znamení cenzury, korupce
a chudoby. Mnoho lidí proto odešlo zahraničí. Prezident Markos byl svržen v roce 1986 a následně uprchl do USA. Současné vlády se snaží řešit ekonomickou situaci a problematiku životního prostředí. Bývalý prezident Rodrigo Duterte v roce 2016 vyhlásil válku proti drogám, při které bylo zabito více než 12 000 údajných pašeráků a uživatelů drog.

 

Hlavním zdrojem obživy je rybolov. Zhruba polovina obyvatelstva se živí zemědělstvím. Rolníci pěstují rýži, cukrovou třtinu, ananasy, banány a kokosové ořechy. Hospodářství země je založené převážně na obdělávání půdy a těžbě stavebního dříví. V posledních letech se rozvíjí zpracovatelský průmysl, zaměřený na výrobu potravin a oděvů.

Mezi hlavní vývozní položky patří oděvy, elektronická zařízení, kokosový olej a dřevo.

Hlavní město: Manila 
Úřední jazyk: filipínština, angličtina
Měna: čínský jüan
Při příletu do země potřebuji:
Pro vstup do země občanům České republiky se vyžaduje platný cestovní pas a zpáteční letenka, event. letenka do další destinace. Bez zpáteční, event. navazující letenky, nebudou cestující do země vpuštěni.


Další potřebné informace pro cestu na Filipíny naleznete na ministerstvu zahraniční. 

Které téma vás zajímá?

Nejnovější články