Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Severní Korea

KLDR (Korejská lidově demokratická republika) je stát, kde vedoucí úlohu ve společnosti zastává komunistická strana. Severní Korea zaujímá rozlohu 120 540 km². Podle odhadu v zemi žije 23 milionu obyvatel. V KLDR žijí ateisté, buddhisté a lidé vyznávající tradiční víru. Nejvyšší horou je Pektusan (2 744 m n. mořem).

Od 14. až do 20. století tvořila Severní a jižní Korea, jeden stát. Mezi roky 1910 až 1945 byla Korea okupována císařským Japonskem. Po osvobození se Korea rozdělila na dvě části. Severní část okupoval SSSR a jižní část USA. Hranici tvořila 38. rovnoběžka. V letech 1950 až 1953 podnikla za podpory SSSR severokorejská armáda invazi směrem na jih, s cílem sjednotit Koreu pod komunistickou vládou. 

Po skončení války i nadále pokračuje napětí mezi KLDR a jižní Koreou, a to navzdory mírovým rozhovorům, zahájeným v roce 1970. Za současné situace, kdy v zemi vládne komunistická strana, není opětovné sjednocení obou zemí pravděpodobné.

KLDR je komunistickou zemí, kde všechny továrny, zemědělské usedlosti a dokonce i auta, vlastní vláda. Rolníci tvoří družstva. To znamená, že spolu sdílejí práci a zisky z ní plynoucí. Do
50. let minulého století většina severních Korejců pracovala v zemědělství. V současnosti je více jak polovina obyvatelstva zaměstnána v továrnách. Mezi hlavní vývozní položky patří uhlí, železo, měď a textilie.

Vstup do KLDR je možný pouze s platným vízem a pouze v rámci organizovaného zájezdu
v doprovodu přidělených průvodců. Individuální turismus v KLDR neexistuje. Vzhledem
k neexistenci roamingových služeb v KLDR nelze spoléhat na registrační systém DROZD, jehož použití běžně MZV ČR při cestách do zahraničí doporučuje.

Před cestováním do KLDR je nutné vybavit se hotovostí, jelikož bankovní služby zde de facto neexistují. Nejspolehlivější měnou používanou v KLDR jsou USD, přijímány jsou na mnoha místech ale i EUR a CNY (čínský juan).

Hlavní město: Pchjongjang
Úřední jazyk: korejština
Měna: Severokorejský won
Při příletu do země potřebuji: Zjistit si aktuální informace na MZV – Ministerstvo zahraničních věcí.

Které téma vás zajímá?

Nejnovější články