Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Andorra

Andorra je knížectví o rozloze pouhých 468 km2, které se rozkládá na východních svazích Pyrenejí, mezi Španělskem a Francií. Je to země plná úzkých roklin a horských průsmyků. Andorrou protéká řeka Valira. Nejvyšší hora se nazývá Coma Pedrosa (2 946 m. nm.). Počet obyvatel této země je zhruba 77 000

Legenda praví, že Andorru založil francký císař Karel Veliký (742-814 n. l.). Má se za to, že Andořané pomohli Karlu Velikému k vítězství nad Maury ze severní Afriky. Od roku 1278 vládli Andoře španělský biskup a francouzský hrabě. I současná Andorradvě oficiální hlavy státu – španělského biskupa z Urgelu a francouzského prezidenta. Ti jsou zastupováni místními zástupci (tzv. osobní reprezentanti). Během 20. století proběhla řada demokratických reforem. Andorrským ženám bylo uděleno volební právo, až roku 1970. V roce 1993 bylo odhlasováno zavedení nového parlamentního systému, jenž omezil pravomoci hlav státu.

Podle ústavy vydané roku 1993, je Andorra konstitučním knížectvím.

Andorra je neutrální stát, který nemá armádu. Bezpečnost knížectví zajišťují Francie
a Španělsko. Francouzský prezident plní úlohu vojenského náčelníka. Země je členem OSN
a Rady Evropy.

Hlavním zdrojem příjmů je cestovní ruch. Ročně navštíví Andorru kolem 3 milionů turistů, kteří si přijíždějí zalyžovat či za nákupy. Mezi hlavní vývozní položky patří oděvy, minerální voda a tabák. Andorra je řazena mezi tzv. daňové ráje.

Andorrské knížectví je zajímavé tím, že v něm nenajdeme žádnou železnici, ani letiště. Země neprovozuje vlastní poštovní služby. Poštovní služby tak zajišťují Francie a Španělsko.
88,2% obyvatel se hlásí ke katolickému vyznání.

Hlavní město:Andorra la Vella
Úřední jazyk: katalánština
Měna: Euro
Součást Evropské Unie: NE
Při příletu do země potřebuji:
Platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Při pobytu delším než 90 dní je potřeba vízum.

Které téma vás zajímá?

Nejnovější články