Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Kazachstán

Kazachstán je postsovětská země, která se rozkládá na území o rozloze 2 717 300 km². Je to tedy 9. největší stát světa. K roku 2021 se uvádí, že v Kazachstánu žilo 19 082 467 obyvatel.
69 % obyvatelstva vyznává islám, dalších 28 % obyvatel se přiklání k pravoslavnému křesťanství.

Kazachstán na západě ohraničuje Kaspické moře, na východě se zdvihá pohoří Altaj. Na severu země se nacházejí vysoko položené travnaté pláně (stepi). Na jihu najdeme písečné pouště.
V Kazachstánu panují kruté zimy a dlouhá, horká léta. Nejvyšší hora se jmenuje Chan Tengri ( 7 010 m. nad mořem).

Kazaši jsou potomci turkotatarských a mongolských nájezdníků, kteří pronikli do oblasti Kazachstánu. Po staletí žili nomádským způsobem života. Zvířata jim poskytovala maso, mléko, vlnu a alkoholický nápoj zvaný kumys, který se vyráběl z kvašeného kobylího mléka.

V polovině 19. století ovládlo Kazachstán carské Rusko. Postupně se v zemi začali usazovat Rusové, takže dnes je více jak třetina obyvatelstva ruského původu. Rusové oseli kazašské pastviny pšenicí. Též se zaměřili na těžbu olova a železa. Později pod nadvládou SSSR došlo
k industrializaci země. Vliv industrializace a intenzivního zemědělství mělo následky v podobě znečištění ovzduší a půdy. Kazachstán vyhlásil nezávislost v roce 1991.

Mnoho Kazachů se vzdalo nomádského způsobu života a usadilo se na venkově. Malá část obyvatelstva stále žije postaru. Přežívá i tradiční chov dobytka, ale dnes mnoho lidí pracuje na moderních statcích a jejich produkty se značnou měrou podílejí na hospodářství země.

Kazachstán má nejvýkonnější ekonomiku v regionu střední Asie. Disponuje zhruba 21 % světových zásob uranu. Ropná ložiska v Kaspickém moři jsou zdrojem bohatství. Mezi hlavní vývozní položky patří ropa, kovy, chemikálie, obilí a vlna. Další zdroj příjmů tvoří kosmodrom Bajkonur, který Kazachstán pronajímá Rusku za 115 milionů dolarů ročně.

Ke vstupu do země je potřeba platný cestovní pas. Časová platnost cestovního dokladu musí přesahovat nejméně o 6 měsíců plánovanou dobu pobytu v Kazachstánu (KZ). Více informací naleznete na stránkách ministerstva zahraničních věcí.

Hlavní město:Astana
Úřední jazyk: kazaština
Měna: tenge
Součást Evropské Unie: NE
Při příletu do země potřebuji:
Platný cestovní pas 

Které téma vás zajímá?

Nejnovější články