Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Lichtenštejnsko

Lichtenštejnsko je malý stát zaujímající území o rozloze 160 km2, který obývá zhruba 37 000 obyvatel. Hlavní město se jmenuje Vaduz.

Podnebí státu je mírné. Země se zvedá z údolí řeky Rýn a přechází v zalesněná úpatí a sněhem pokryté vrcholky Alp. Alpské pastviny poskytují pastvu pro mléčný skot, zatímco v údolích se pěstuje ječmen a ovoce.

Počátky Lichtenštejnska se kladou do roku 1719, kdy kníže Jan Adam Lichtenštejn sloučil území Vaduz a Schellenberg, které byli původně součástí Svaté říše římské. Potomci tohoto knížete v zemi stále vládnou, ačkoliv zákony jsou schvalovány parlamentem. Až do roku 1984 neměli ženy volební právo.

Zemědělstvím se živí zhruba 3% obyvatelstva. Od poloviny 20. století je Lichtenštejnsko industrializovaným státem s jednou z nejvyšších životních úrovní na světě. K hlavním průmyslovým odvětvím země patří textilní průmysl, výroba chemikálií a keramiky. Důležitým zdrojem příjmů pro ekonomiku jsou zahraniční firmy, které byli nalákány na nižší daně. Lichtenštejnsko má silnou vazbu na sousední Švýcarsko a používá švýcarskou měnu.

Hlavní město: Vaduz
Úřední jazyk: španělština
Měna: švýcarský frank
Součást Evropské Unie: NE
Při příletu do země potřebuji:
Platný cestovní pas (občanský průkaz)

Které téma vás zajímá?

Nejnovější články