Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Litva

Litva je pobaltský stát o rozloze 65 200 km2.  Podle posledního sčítání lidu v roce 2021, žije
v zemi 2 810 716 obyvatel.

Litevské pobřeží lemují bílé písečné duny a hojně navštěvovaná rekreační střediska. Vnitrozemí tvoří nížina s množstvím jezer, která se na západě a jihovýchodě zvedá v pahorky. Rozsáhlé plochy bažin byli v minulosti vysušeny, aby se zvýšila plocha zemědělské půdy.

Na základě archeologických nálezů víme, že lidé na tomto území žili už od pravěku. Historické záznamy dosvědčují, že obchod v regionu dnešní Litvy vzkvétal již kolem roku 50. př. n. l., kdy se se odtud vyvážel jantar (pryskyřice pravěkých stromů) až do Římské říše. Počátkem 13. století se Litevcům podařilo odrazit nápor německých křižáků a udržet si tak nezávislost. V roce 1569 došlo ke spojení s Polskem. Rusko se území Litvy zmocnilo roku 1795.

Roku 1918 se se Litva osamostatnila. Samostatnost země ale netrvala dlouho. V roce 1940 byla anektována SSSR. V letech 1941 až 1944 byla Litva okupována nacistickým Německem. Po roce 1944 se země opět dostala do sovětského područí. Sověti tuto zemi industrializovali. Spousta Litevců tak opustilo zemědělské oblasti a přišlo za prací do nových továren. Litva se osamostatnila v roce 1991, po té co se rozpadl SSSR. Do EU a NATO vstoupila Litva roku 2004.

Mezi zemědělské produkty Litvy patří obilí, len, brambory a cukrová řepa. Též se tu chová skot a prasata. Litevci žijí převážně ve městech a jsou zaměstnání v průmyslových odvětvích, např.
Ve stavebnictví, chemickém, potravinářském a loďařském průmyslu.

Pro Litevce jsou důležité tradiční zpěvy a tance. Každý rok se v zemi konají různé festivaly.

Hlavní město: Vilnius
Úřední jazyk: litevština
Měna: Euro
Součást Evropské Unie: ANO
Při příletu do země potřebuji:
Platný cestovní pas (občanský průkaz)

Které téma vás zajímá?

Nejnovější články