Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Lucembursko

Lucembursko se rozkládá mezi Německém, Francií a BelgiíRozloha státu činní 2 586 km2, díky čemuž patří k nejmenším zemím v Evropě. Zalesněné svahy Arden se táhnou k severu země a jeho východní hranice je tvořena řekami Sauer a Mosela. Jih země je charakteristický zelenými pastvinami a úrodnou půdou, proto je tato část nazývána jako Bon Pays („Dobrá země“). Nejvyšší bod země se jmenuje Buurgplatz (559 m. nad mořem).

Podle lucemburské ústavy z roku 1868 se jedná o dědičnou konstituční monarchii, v jejímž čele stojí velkovévoda. Lucembursko je jediným velkovévodstvím na světě.

Roku 1354 se Lucembursko stalo vévodstvím (jemuž vládl vévoda či vévodkyně). Po mnoho staletí byla země ovládána různými mocnostmi včetně Francie, Španělska, Rakouska
a Nizozemska. V roce 1867 Lucembursko získalo nezávislost. Mezi roky 1940 až 1944 došlo
k okupaci země se strany nacistického Německa. V roce 1948 spolu s Belgií a Nizozemskem vytvořilo Lucembursko ekonomickou unii známou jako Benelux. V roce 1957 stojí Lucembursko u počátku Evropského hospodářského společenství (EHS), což byl přímý předchůdce dnešní EU. I dnes Lucembursko hraje důležitou úlohu v evropských záležitostech. V hlavním městě země sídlí Evropský soudní dvůr, sekretariát Evropského parlamentu, Evropský účetní dvůr a část Evropské komise.

Lucembursko je proslavené pěstováním a výrobou moselského vína. Vinná réva pro toto víno je pěstována na příkrých úbočích podél řeky Mosely. K hlavním exportním položkám patří železo, ocel, textil, stroje, chemikálie a umělé hmoty.

Hlavní město Luxembourg (Lucemburg) založil roku 963 ardenský hrabě Siegfried.
Od roku 1994 je město zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Starobylé čtvrti a historické opevnění hlavního města rozhodně stojí za shlédnutí. V Lucemburku má dokonce pamětní desku student Jan Palach na stejnojmenném náměstí (poblíž Place d’Armes v centru města).

Hlavní město:Luxembourg (Lucemburk)
Úřední jazyk: francouzština, němčina, lucemburština
Měna: Euro
Součást Evropské Unie: ANO
Při příletu do země potřebuji:
Platný cestovní pas (občanský průkaz)

Nejnovější články