Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

San Marino

San Marino je malá (61 km2) nezávislá země obklopená Itálii. Žije zde asi 32 000 obyvatel. Je to nejstarší republika světa. Podle legendy bylo San Marino založeno ve 4.století n. l. kameníkem Marinem, jenž byl později prohlášen za svatého. Roku 1631 dal papež oficiální souhlas
k vyhlášení nezávislosti státu. Nezávislost země byla potvrzena smlouvou s Itálii v roce 1862.

San Marino
se rozkládá na svazích hory Monte Titano (756 m.nad mořem) v pohoří Apeniny.

V hlavním městě San Marino (3 největší město republiky) najdeme domy ze 14. století, které lemují klikaté ulice dlážděné kočičími hlavami. Historické centrum hlavního města je na seznamu světového dědictví UNESCO. Na třech vrcholech hory Monte Titano se nachází tři středověké pevnosti, které najdeme na vlajce a státním znaku republiky San Marino ( nazývají se La Guaita, La Cesta, Il Montale).

Hlavní zdroj příjmů tvoří turismus a prodej poštovních známek, které jsou mezi sběrateli zvláště oblíbené. Sanmarinské festivaly s pestrým programem přitahují turisty z celého světa.
V přilehlém regionu sousední Itálie se každý rok koná závod silničních motocyklů Velká cena San Marina, což je lákadlo pro příznivce špičkového motorsportu.  Hlavní vývozní položky tvoří víno, stroje a chemikálie.

San Marino
je členem OSN a Rady Evropy (Mezinárodní organizace spojující 46 států Evropy).

Hlavní město: San Marino
Úřední jazyk: italština
Měna: Euro
Součást Evropské Unie: NE
Při příletu do země potřebuji:
Občanský průkaz (platný cestovní pas)

Které téma vás zajímá?

Nejnovější články