Guyana

Guyana je jihoamerická země, kde se hovoří hlavně anglicky. Tato země byla známá jako Britská Guyana. Jméno Guyana znamená „země mnoha řek“. Rozloha země činí 214 970 km². Žije zde více jak  700 000 obyvatel. Nejvyšší hora Guyany se jmenuje Mount Roraima
(2 810 m n. mořem) a patří mezi tzv. stolové hory.

Jedná se o poloprezidentskou republiku, to znamená, že vláda je odpovědná parlamentu ale prezident volený přímo občany, disponuje pravomocí přesahující pravomoci prezidenta parlamentní republiky. K vyznávaným náboženstvím patří křesťanství, hinduismus a islám.

Původními obyvateli Guyany byli Karibové, z nichž někteří dosud obývají pralesy na jihu země. Koncem 16. století připluli k pobřeží Guyany Holanďané a po nich Francouzi a Britové. Kolonisté přivezli do země africké otroky, aby pracovali na cukrových plantážích. V roce 1834 bylo otroctví zrušeno. Otroky nahradila pracovní síla z Portugalska, Číny a Indie. 

Potomci Indů dnes představují největší skupinu obyvatel země a provozují mnoho podniků. Británie vládla Guyaně po 150 let, až do roku 1966, kdy byla vyhlášena nezávislost. Pozůstatek britského vlivu tu přežívá dodnes. Kriket tu patří k velmi oblíbeným sportům. Vliv anglické kolonizace se projevil i na architektuře.

Nejvýznamnější plodinou je cukrová třtina, která se pěstuje v úrodných pobřežních nížinách. Na jihu se rozkládají pahorky, obklopené tropickým deštným pralesem, který pokrývá více než tři čtvrtiny povrchu země a je pro Guyanu zdrojem stavebního dříví. Guyana je je jedním z předních světových producentů bauxitu. Hlavní vývozní položky tvoří zlato, hliník, cukr, rýže, rum, bauxit, dřevo.

Hlavní město: Georgetown
Úřední jazyk: angličtina
Měna: guyanský dolar
Při příletu do země potřebuji: platný cestovní pas a vízum

Nejnovější články