Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Guyana

Guyana je jihoamerická země, kde se hovoří hlavně anglicky. Tato země byla známá jako Britská Guyana. Jméno Guyana znamená „země mnoha řek“. Rozloha země činí 214 970 km². Žije zde více jak  700 000 obyvatel. Nejvyšší hora Guyany se jmenuje Mount Roraima
(2 810 m n. mořem) a patří mezi tzv. stolové hory.

Jedná se o poloprezidentskou republiku, to znamená, že vláda je odpovědná parlamentu ale prezident volený přímo občany, disponuje pravomocí přesahující pravomoci prezidenta parlamentní republiky. K vyznávaným náboženstvím patří křesťanství, hinduismus a islám.

Původními obyvateli Guyany byli Karibové, z nichž někteří dosud obývají pralesy na jihu země. Koncem 16. století připluli k pobřeží Guyany Holanďané a po nich Francouzi a Britové. Kolonisté přivezli do země africké otroky, aby pracovali na cukrových plantážích. V roce 1834 bylo otroctví zrušeno. Otroky nahradila pracovní síla z Portugalska, Číny a Indie. 

Potomci Indů dnes představují největší skupinu obyvatel země a provozují mnoho podniků. Británie vládla Guyaně po 150 let, až do roku 1966, kdy byla vyhlášena nezávislost. Pozůstatek britského vlivu tu přežívá dodnes. Kriket tu patří k velmi oblíbeným sportům. Vliv anglické kolonizace se projevil i na architektuře.

Nejvýznamnější plodinou je cukrová třtina, která se pěstuje v úrodných pobřežních nížinách. Na jihu se rozkládají pahorky, obklopené tropickým deštným pralesem, který pokrývá více než tři čtvrtiny povrchu země a je pro Guyanu zdrojem stavebního dříví. Guyana je je jedním z předních světových producentů bauxitu. Hlavní vývozní položky tvoří zlato, hliník, cukr, rýže, rum, bauxit, dřevo.

Hlavní město: Georgetown
Úřední jazyk: angličtina
Měna: guyanský dolar
Při příletu do země potřebuji: platný cestovní pas a vízum

Nejnovější články