Nizozemsko je konstituční monarchie, která zaujímá plochu o rozloze 41 526 km². Žije zde přibližně 17 400 000 obyvatel. Hustota zalidnění činní 408 ob. / km² . Co se hustoty zalidnění týče, patří Nizozemsku 30. místo na světě. Dominantním náboženstvím je křesťanství.
Nizozemsko se označuje jako Holandsko, přestože se ve skutečnosti tento název vztahuje pouze na dvě z dvanácti provincií. Název Nizozemsko je příznačný, neboť se jedná o převážně rovinatou zemi a její značná část leží pod úrovní hladiny moře. Nejvyšším bodem
v Nizozemsku je vrch Vaalserberg (322,5 m. n. mořem).
Velkou rozlohu zaujímají tzv. poldry, země, která byla získána vysoušením moře, řek a solných bažin. Vodní plochy se vysoušejí po mnoho století. Oblast delty v jihozápadní části země tvořena ústími několika řek, je chráněna před záplavami řadou velkých hrází a propustí.
Nizozemsko patří k nejhustěji obydleným zemím světa a většina obyvatelstva žije ve městech. Většina měst má rozrůstající se předměstí a výškové obytné budovy, avšak centra měst mnohdy vypadají, jakoby se po celá staletí prakticky nezměnila. Kanály a mosty lemují staré cihlové domy ze 17. století a vytváří tak neopakovatelnou atmosféru. Skoro jako by se zastavil čas.
Ve městech a na venkově se ve velkém prohánějí cyklisté, neboť úzké ulice a rovinatý terén jsou pro cyklistiku jako stvořené.
Obyvatelé Nizozemska se označují jako Holanďané. Jedná se o potomky germánských kmenů, kam patřili Frankové, Frísové a Sasové, kteří se tu usadili zhruba před 2 000 lety.
Nizozemsko, Belgie a Lucembursko tvoří oblast pojmenovanou Nizozemí (dnes Benelux).
V této oblasti vládli do 14. století francouzští burgundští vévodové. Počátkem 16. století se Nizozemí připojilo k Habsburské říši, kam patřilo Rakousko a Španělsko. Z tohoto důvodu mnoho Holanďanů přestoupilo na protestantství. Obyvatelstvo Nizozemska neslo těžce, že jim vládne římskokatolická země Španělsko. V roce 1568 Holanďané povstali proti Habsburské nadvládě. Po mnoha bitvách v roce 1648 dosáhlo Nizozemsko nezávislosti.
Během 17. století se Nizozemsko vypracovalo mezi přední námořní velmoci a získalo rozsáhlou zámořskou říši. Obchodování s Holandskou Východní Indií (Indonésií) přineslo zemi pohádkové bohatství. Probíhalo vysoušení Severního moře a v zemi se začala budovat hezká města. Malíři jako např. Rembrandt a Vermeer napomohli vzniku „zlatého věku“ malířství.
Hlavní město: Amsterdam
Úřední jazyk: nizozemština
Součást EU: ano
Měna: euro
Při příletu do země potřebuji: občanský průkaz, cestovní pas
Většina Holanďanů žije ve městech a pracuje ve službách či zpracovatelském průmyslu. Životní úroveň je vysoká, ale prostor pro bydlení je v hustě osídlené zemi omezený.
Nizozemsko je po celém světě proslulé svými mléčnými produkty, zeleninou ze skleníků, řezanými květinami, cibulemi a semeny. Nizozemské továrny produkují pestrou škálu zboží od elektrospotřebičů přes textil a chemické výrobky. Hlavní město Amsterdam je významným střediskem broušení a leštění diamantů. Hustá silniční a vodní síť svědčí osobní a nákladní dopravě.
Síť vodních cest je doslova stvořená pro vodní sporty, jako např. plachtění a plavání. V zimě se na zamrzlých kanálech bruslí. Rychlobruslení a plavání jsou spolu s fotbalem masově provozované sporty.