Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Keukenhof – ráj holandských tulipánů

Holandsko je proslulé pěstováním a vývozem tulipánů do celého světa. Právě proto se Holandsku přezdívá „země tulipánů“. Tradice pěstování těchto květin, započala koncem
16. století.

Kam vyrazit za tulipány?

Milovníky botaniky, zahradnictví či fotografování, napadá jistě otázka, kam a kdy za tulipány vyrazit.

Místem zasvěceným tulipánům a jiným cibulovým rostlinám, je park Keukenhof, známý jako „Zahrada Evropy“. Nachází se nedaleko obce Leiden, kde na sklonku 16. století vykvetly první tulipány v Holandsku. Právě zde, návštěvníci z celého světa mohou obdivovat umění holandských zahradníků. Barvy, vůně, tvary okvětních lístků a linie, kruhy či ovály, ve kterých jsou květiny vysazené, nemají ve světě obdoby. Umění přírody je tu optimálně kombinováno s citem pro výtvarné umění. Často tak v parku narazíte na různé sochy.

Ve středověku byl park Keukenhof malou bylinkovou zahradou hraběnky Jacqueline (Jacoba) z bavorského rodu Witelsbachů, která se narodila v roce 1401 a zemřela ve věku 35 let. Název Keukenhof je odvozený od dvorské kuchyně, která odtud brala suroviny.

Moderní historie parku Keukenhof

Moderní historie parku Keukenhof spojená s tulipány, spadá do roku 1949. Tehdejší starosta města Lisse, si povšiml, že turisté z celého světa, se toulají kolem tulipánových polí a kochají se jejich krásou. Napadlo ho, že by bylo ideální přitáhnout turisty na jedno místo. Oslovil regionální pěstitele těchto cibulovin a nabídl jim zajímavou výměnu. Od pěstitelů žádal malou část produkce, za to, že se město postará aby výsadba vypadala důstojně. Též dodal, že tímto projektem vytvoří „atraktivní výlohu tulipánovému průmyslu“.

Co si tehdejší starosta předsevzal, to také realizoval. V současnosti zabírá park Keukenhof plochu 32 hektarů a návštěvníky tu čeká 15 kilometrů chodníků. Součástí parku je výstavní galerie květin, děti jistě ocení dětská hřiště a prolézačky. Ročně se v parku vysadí asi 7 milionů květinových cibulí. K vidění jsou nejen tulipány, ale též narcisy, lilie, krokusy, hyacinty, atd. Je to vskutku vlajková loď producentů těchto květin a skvělá reklama pro Holandsko

Přístupnost parku pro veřejnost

Park Keukenhof je otevřený od konce března zhruba do poloviny května. Každým rokem se vysazují cibule v unikátních kombinacích, což garantuje, že návštěva tohoto parku je jedinečný zážitek. Např. rok 2015 byl zasvěcen Vincentu van Goghovi

Ideální doba pro návštěvu parku

Pakliže chcete spatřit tulipány ve vrcholném rozkvětu, doporučuje se navštívit Keukenhof během dubna. 

Musíte vidět na vlastní oči

Na přilehlá tulipánová pole je krásný výhled ze mlýna, který leží v severním rohu zahrady. Před výstavním domkem Oranje Nassau, kvetou podél chodníku slávy, tulipány pojmenované podle seriálů či význačných osobností. Speciální odrůdy nesou např. jména jako Armani, Ronaldo či třeba Teletubbies.

Doprava do Keukenhofu

Každý rok během konání festivalu, je zajištěna doprava prostřednictvím speciálních autobusových linek z Amsterdamu, letiště Schiphol a obcí Leiden a Hofddorp. První spoje vyjíždějí zhruba v 8:00 a poslední kolem 18:00. Autobusy vyjíždějí v intervalu 8 až 10 minut.

Matematická perlička

Zajímavostí je, že výsadbu a péči o cibuloviny, zajišťuje 40 zahradníků. Vydělíme-li 7 milionů cibulek počtem 40 zahradníků, vyjde nám, že na každého zahradníka připadá průměrně
175 tisíc vysazených cibulek ročně.

Zlatý hřeb sezóny

Zlatý hřeb sezóny tvoří tzv. květinové korzo, kdy se na pouť vydává alegorický průvod, ozdobený řezanými květinami. Akce začíná v Noordwijku a pokračuje celý den přes Keukenhof až do Haarlemu, kde večer končí. Koná se tu hned několik slavností, jako např. jazzový víkend, karneval, market cibulovin, Velikonoční průvod klobouků či kol.

Sdílejte článek na sociálních sítích

Další zajímavé články

Reklama

Komentáře

Komentujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *