Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

10 zajímavostí o Londýně

Londýn je bezpochyby jedním z nejznámějších a nejpopulárnějších turistických cílů na světě. Město, které je domovem více než 8 milionů obyvatel, nabízí nekonečné množství zajímavostí a atrakcí pro návštěvníky všech věkových kategorií. V tomto článku se podíváme na 10 nejzajímavějších faktů o Londýně, které zřejmě nevíte.

Londýn byl původně založen Římany

Londýn byl původně založen Římany v roce 43 n.l. a nazýval se Londinium. Město se stalo důležitým obchodním a administrativním centrem Římské Británie a bylo také důležitým vojenským přístavem.

Big Ben není vlastně jméno věže

Big Ben je ikonická věž na severním konci paláce Westminster, která slouží jako hodinový stroj. Mnoho lidí však neví, že samotná věž se jmenuje Elizabeth Tower a Big Ben je vlastně jméno zvonu uvnitř věže.

Londýn má více než 170 divadel

Londýn je světově proslulý svou divadelní scénou a má více než 170 divadel. West End, čtvrť v centru Londýna, je považována za jedno z největších divadelních center na světě a je domovem mnoha slavných divadel, včetně Royal Opera House a Her Majesty’s Theatre.

Londýn má více než 30 000 restaurací

Londýn je známý svým bohatým kulturním a gastronomickým dědictvím, a tak není překvapením, že město má více než 30 000 restaurací. Můžete zde ochutnat jídla z celého světa, od indické kuchyně až po tradiční britskou kuchyni.

Londýn má největší počet muzeí a galerií na světě

Londýn je domovem mnoha světově proslulých muzeí a galerií, včetně Britského muzea, National Gallery a Tate Modern. Celkem město má více než 200 muzeí a galerií, což je největší počet na světě.

Londýn má více než 8 milionů stromů

Londýn je městem s mnoha parky a zelenými prostranstvími, což vede k tom, že má více než 8 milionů stromů. Mezi nejznámější parky patří Hyde Park, Regent’s Park a Greenwich Park. V roce 2019 byl navíc v Londýně otevřen nový park s názvem The Queen Elizabeth Olympic Park, který vznikl na místě bývalého olympijského areálu.

Londýn má nejstarší podzemní dráhu na světě

Londýn má nejstarší podzemní dráhu na světě, která byla otevřena v roce 1863. Současný systém metra se skládá z 11 linek a více než 270 stanic, což ho činí nejrozvinutějším podzemním systémem v Evropě.

Londýn má více než 20 mostů přes řeku Temži

Londýn je rozdělen řekou Temží, která protéká městem a tvoří jeho historické jádro. Město má více než 20 mostů přes řeku, mezi nejznámější patří Tower Bridge, London Bridge a Millennium Bridge.

Londýn má největší letiště na světě podle počtu mezinárodních cestujících

Letiště Heathrow v Londýně je nejrušnějším letištěm v Evropě a největším letištěm na světě podle počtu mezinárodních cestujících. Ročně jím prochází více než 80 milionů cestujících.

Londýn je domovem mnoha slavných osobností

Londýn je domovem mnoha slavných osobností z oblasti umění, kultury, sportu a politiky. Mezi nejznámější patří královna Karel III., herečky Judi Dench a Emma Watson, zpěvák Elton John, tenista Andy Murray a herec Benedict Cumberbatch.

Londýn je fascinující a rozmanité město, plné zajímavých faktů a atrakcí. Bez ohledu na to, jestli jste v Londýně poprvé nebo již mnohokrát, vždy najdete něco nového a vzrušujícího k prozkoumání.

Sdílejte článek na sociálních sítích

Další zajímavé články

Reklama

Komentáře

Komentujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *