Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Abú Simbel: Ukrytá krása starověkého Egypta

Jižní Egypt a severní Súdán jsou domovem mnoha starověkých památek, ale jedním z nejimpozantnějších je bezpochyby chrám Abú Simbel. Tento tajemný chrám byl postaven faraonem Ramessesem II. v 13. století před naším letopočtem a je vytesán do skály v poušti, poblíž Nilu.

Jak se do Abú Simbel dostanete?

Abú Simbel se nachází v samotném srdci pouště a je odlišný od mnoha jiných egyptských památek. Vzhledem k tomu, že se nachází mimo hlavní turistické oblasti a je poměrně odlehlý, existuje méně možností jak se sem dostat.

Nejpopulárnější možností je letadlo, které létá z Káhiry nebo z Asuánu. Cesta z Káhiry trvá zhruba 1,5 hodiny, zatímco cesta z Asuánu trvá pouhých 30 minut. Při letu nad pouští se můžete těšit na úžasné výhledy na nekonečné písečné duny a Nil.

Pokud se do Abú Simbel nechcete dostat pohodlnou leteckou cestou, tak se nabízí možnost jet pronajatým vozem. Tento způsob cesty sice nebude tak pohodlný jako letecký, ale určitě zažijete více autentických zážitků a poznáte krásny pouště. Pokud se necítíte cestovat sami, tak se můžete připojit k některému z organizačních výletů. Cesta z Asuánu trvá přibližně 3 hodiny, zatímco cesta z Káhiry může trvat až 10 hodin.

Co v Abú Simbel uvidíte?

Když dorazíte k Abú Simbelu, budete nadšeni impozantními vstupními branami, které vedou do chrámu. Tyto brány jsou obloženy obrovskými sochami faraona Ramessese II. a jeho manželky Nefertari. Sochy jsou impozantní velikosti a mají výšku až 20 metrů.

Abu Simbel Foto: pixabay.com

Když projdete vstupní branou, ocitnete se v úžasné hale, kterou zdobí nádherné stropní malby a reliéfy. Tyto reliéfy vyprávějí příběhy o válečných taženích faraona Ramessese II. a jeho bozích.

Pak se dostanete do hlavní chrámové komory, kde je největší atrakcí chrámu – obrovské sochy faraona Ramessese II. a boha slunce Rá. Tyto sochy jsou neuvěřitelně detailní a velmi dobře zachovalé, což je zázrak vzhledem k tomu, že jsou více než 3 000 let staré. V této místnosti také můžete obdivovat nádherné stropní malby, které představují nebeskou cestu slunce a hvězd.

Další velkou atrakcí chrámu Abú Simbel je chrám Nefertari, který je věnován Ramessesově manželce. Tento chrám je menší než hlavní chrám, ale stále nabízí nádherné malby a sochy. Vchodová brána chrámu Nefertari je zdobená sochami královny, které jsou stejně jako sochy Ramessese II. obrovské a velmi detailní.

Mimo hlavní chrám a chrám Nefertari se v Abú Simbelu nachází ještě další menší chrámy a kaple, které stojí za návštěvu. Celkově tedy můžete strávit několik hodin prozkoumáváním této úžasné památky. Nezapomeňte si tedy dostatek tekutin a případné občerstvení.

Historie chrámu

Abú Simbel byl postaven faraonem Ramessesem II. přibližně před 3 300 lety jako věčná památka na jeho vítězství v bitvách s chetitskou říší. Tento chrám byl postaven také jako symbol Ramessesovy moci a velikosti.

Po mnoha stoletích byl chrám Abú Simbel zapomenut a zakryt pískem a prachem. Teprve v roce 1813 byl objeven švýcarským cestovatelem Johannem Ludwigem Burckhardtem. Poté byl chrám obnoven a zařazen na seznam světového dědictví UNESCO.

A ještě pár zajímavostí..

Sochy faraona Ramessese II. a jeho manželky Nefertari byly vytvořeny tak, aby byly osvětleny sluncem pouze jedenkrát ročně, a to na 21. únor, výročí narození a korunovace faraona.

Další zajímavostí je, že chrám Abú Simbel byl původně postaven na břehu Nilu, ale byl přemístěn na vyvýšené místo nad hladinou jezera Nasser, když byla postavena Asuánská přehrada.

Pokud plánujete výlet někde v této destinaci, tak určitě Abú Simbel stojí za navštívení. Je to nádherná památka, která vás určitě zaujme svým obrovským rozsahem a úžasnými sochami. Předtím, než do Abú Simbel vyrázíte, tak si nezapomeňte nastudovat cenu vstupného a otevírací hodiny.

Sdílejte článek na sociálních sítích

Další zajímavé články

Reklama

Komentáře

Komentujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *