Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Borobudur – největší buddhistický chrám v Indonésii

Pokud hledáte nezapomenutelné zážitky v Asii, určitě byste měli zvážit návštěvu Borobudur. Toto mistrovské dílo středověké javanské architektury je nejen národním pokladem Indonésie, ale také je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.

Historie Borobudur

Borobudur byl postaven v 8. až 9. století a je největším buddhistickým chrámem na světě. Jeho stavba trvala zhruba 75 let a dokončena byla okolo roku 825. Za vlády Sailendrovské dynastie, která vládla ve středověké Jávě. Někdy v 14. století byl Borobudur opuštěn a zůstal pohřben pod vrstvou popela a sopečného popela. V roce 1814 byl opět objeven britským koloniálním správcem Thomasem Stamfordem Rafflesem a následně byl restaurován.

Jak Borobudur vypadá?

Borobudur je impozantní stavbou složenou z devíti stupňů. Chrám má tvar pyramidy a vysoký je přibližně 42 metrů. Na vrcholu chrámu je umístěna obrovská koule symbolizující Nirvánu.

Celý chrám je postaven z kamene, každý kámen má své vlastní místo a je umístěn tak, aby vytvořil geometrické vzory a reliéfní dekorace. Na celé budově jsou umístěny 2 672 reliéfů a 504 soch Buddhy.

Když se přiblížíte ke chrámu, uvidíte nádhernou bránu vysokou 14 metrů, kterou je možné projít. Uvnitř se nachází tři kruhové terasy, každá s řadou ochozů, kde jsou umístěny sochy a reliéfy. Poslední terasa je nejvyšší a na jejím vrcholu se nachází stupa, což je koule s buddhistickými relikviemi.

Borobudur Foto: Pixabay.com

Reliéfy na Borobuduru

Reliéfy na Borobuduru vyprávějí příběh o životě a učení Buddhy. Prvních šest stupňů chrámu představuje buddhistické učení o světu, kde jsou zachycány příběhy o tom, jak se lidé potýkají s pokušením, touhou a závislostmi. Na sedmém stupni se nachází 72 zvonků, které symbolizují tělesné touhy, které musíme překonat, abychom dosáhli osvícení. Na osmém stupni se nachází několik malých stúp, které symbolizují duševní stav, který dosáhneme, když překonáme tělesné touhy. Na devátém stupni se nachází hlavní stupa, která symbolizuje Nirvánu.

Reliéfy jsou umístěny v dlouhých řadách podél chodníků, což umožňuje návštěvníkům procházet se kolem chrámu a sledovat příběhy o životě Buddhy. Reliéfy jsou velmi detailně zpracované a každý z nich má svůj vlastní význam.

Návštěva Borobudur

Návštěva Borobuduru je nejlepší za úsvitu, kdy se turistům nabízí možnost pozorovat východ slunce nad horami a nad chrámem. Toto je nezapomenutelný zážitek, který stojí za to vidět. Pokud neradi ráno brzo vstáváte, tak můžete navštívit Borobudur kdykoliv během dne. Je však důležité vědět, že Borobudur je velmi populární turistickou atrakcí a může být velmi rušný, zejména v letních měsících během sezóny.

Kromě toho se v okolí Borobuduru nachází mnoho dalších zajímavých míst, které stojí za návštěvu. Například můžete navštívit blízký chrám Mendut, který je stejně jako Borobudur postaven v buddhistickém stylu. V okolí je také mnoho malých vesniček, kde se můžete seznámit s místními zvyky a tradicemi.

Pokud máte rádi adrenalinové zážitky, můžete si pronajmout motorku nebo skútr a projet se po krásných javanských kopcích. V okolí je také mnoho přírodních krás, jako jsou například sopky Merapi a Merbabu, které stojí za návštěvu.

Borobudur je mistrovské dílo středověké javanské architektury a jedno z nejkrásnějších míst v Indonésii. Tento impozantní buddhistický chrám je národním pokladem Indonésie a zároveň jedním z nejvýznamnějších kulturních dědictví Asie. Navštěva Borobuduru je nezapomenutelným zážitkem, který vám poskytne jedinečnou příležitost k prohloubení vaší duchovní cesty a k poznání hlubších vrstev buddhismu.. Doufáme, že jsem vám pomohli rozhodnout se zda-li navštívit Borobudur nebo ne..

Sdílejte článek na sociálních sítích

Další zajímavé články

Reklama

Komentáře

Komentujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *