Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Budapešť – město s mnoha tvářemi a bohatou historií

Budapešť je hlavním městem Maďarska a je často považována za jedno z nejkrásnějších měst v Evropě. S bohatou historií, architektonickými skvosty a lázeňskými centry se Budapešť stala oblíbenou turistickou destinací pro milovníky umění, kultury a historie. V tomto článku se podíváme na některé z nejzajímavějších památek v Budapešti.

Parlament

Budapešťský parlament je jednou z nejvýznamnějších památek v Maďarsku. Tento nádherný neogotický palác, navržený Imre Steindl, byl postaven mezi lety 1885 a 1904 a je umístěn na nábřeží Dunaje. S 691 místnostmi je to největší budova v Maďarsku a je symbolem maďarské nezávislosti a svobody.

Vnitřek parlamentu je stejně nádherný jako jeho vnější fasáda. Vnitřní prostor je lemován mozaikami, zlatými prvky, vitrážemi a dalšími dekorativními prvky. Můžete také navštívit korunu sv. Štěpána, což je symbol maďarské koruny.

Maďarský parlament Foto: Pixabay.com

Hrad Buda

Hrad Buda, nacházející se na kopci Buda, je další z mnoha architektonických skvostů, které Budapešť nabízí. Hrad byl postaven v 13. století a byl sídlem maďarských králů až do 16. století. Dnes je hrad součástí Světového dědictví UNESCO a hostí několik muzeí a galerií.

Nejvýznamnější atrakcí na zámku je královský palác, který byl rekonstruován v 18. století. Palác nyní hostí Budapešťské historické muzeum a Národní galerii. Kromě toho mohou návštěvníci navštívit i Fisherman’s Bastion, kamennou terasu s výhledem na Dunaj a Parlament.

Hrad Buda Foto: pixabay.com

Lázně Gellért

Budapešť je také známá pro své lázně, které jsou součástí kultury a historie města. Lázně Gellért, postavené v 20. letech 20. století, jsou považovány za nejkrásnější lázně v Budapešti. Tyto lázně nabízejí relaxaci v termálních bazénech s minerální vodou a lázeňské procedury jako sauna, masáže a kosmetické procedury. Lázně mají také nádhernou architekturu, včetně mozaik a soch, které zdobí interiéry.

Rybářská bašta

Rybářská bašta je jednou z nejikoničtějších památek v Budapešti. Tato kamenná terasa s výhledem na Dunaj a Parlament byla postavena v 19. století jako součást rozšíření hradu Buda. Bašta je pojmenována po rybářích, kteří v minulosti žili v této oblasti a prodávali ryby v blízkém tržišti.

Rybářská bašta je nejlepší místo, kde si můžete vychutnat nádherný výhled na Budapešť, zejména na krásné budovy a památky v blízkosti řeky Dunaj. Tato památka je obzvláště krásná v noci, kdy je Budapešť osvětlena a vypadá jako kouzelná země.

Matthias kostel

Matthias kostel je další významná památka v Budapešti. Tento kostel, který se nachází v blízkosti Rybářské bašty, byl postaven v 14. století, ale později byl několikrát přestavěn. Kostel má nádhernou fasádu s množstvím detailů a ornamentů, ale také bohatě zdobený interiér s vitrážemi, mozaikami a freskami.

Vnitřek kostela je navíc ozdoben nádherným oltářem a gotickým křížem. Kostel je rovněž domovem pro mnoho cenných artefaktů, včetně korunovačního kříže maďarských králů.

Výlety po Dunaji

Dunaj je jedním z největších a nejkrásnějších řek v Evropě a je součástí mnoha výletů v Budapešti. Návštěvníci si mohou pronajmout loď a projet se po řece, aby si užili nádherný výhled na město a jeho památky.

Budapešť je jedno z nejkrásnějších měst v Evropě, které nabízí mnoho zajímavých památek a aktivit. Od lázeňských center až po architektonické skvosty, Budapešť je ideálním místem pro každého cestovatele, který hledá něco nového a zajímavého. Své návštěvy si určitě užijí milovníci historie, kultury, architektury a také ti, kteří hledají relaxaci a odpočinek.

Ať už se rozhodnete navštívit rybářskou baštu, lázeňské centrum nebo prohlédnout si nádherný interiér Matthias kostela, Budapešť vás určitě okouzlí. Navíc, díky své poloze u Dunaje, můžete si vychutnat nádherný výhled na město a jeho památky, a to nejlépe při plavbě lodí po řece.

Pokud plánujete návštěvu Budapešti, doporučujeme vám si dopředu připravit plán, aby vám neunikly žádné zajímavé památky nebo atrakce. Budapešť je město plné života a zábavy, a proto nezapomeňte také vyzkoušet místní kuchyni, která vás určitě okouzlí.

V zimě můžete navštívit mnoho vánočních trhů, které jsou rozprostřeny po celém městě a nabízejí mnoho místních specialit a řemeslných výrobků. V létě si zase můžete vychutnat mnoho festivalů a akcí, které se konají v parku Margaret nebo v centru města.

Sdílejte článek na sociálních sítích

Další zajímavé články

Reklama

Komentáře

Komentujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *