Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Chichén Itzá: Tajemství mayských pyramid a chrámů

Chichén Itzá, jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť na území Mexika, je důležitou ukázkou starobylé mayské civilizace. Nachází se na Yucatánské poloostrově, asi 120 km východně od města Mérida, a bylo toto místo prohlášeno za jedno ze Sedmi nových divů světa. Chichén Itzá je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO a je jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů v Mexiku.

Historie Chichén Itzá

Chichén Itzá bylo jedním z nejdůležitějších měst mayské civilizace a prosperovalo mezi 600 a 1200 n.l. Po pádu mayských civilizací se Chichén Itzá stal hlavním městem nového státu zvaného Itzá, který ovládal oblast kolem poloostrova Yucatán. Zde vládli Itzáové až do příchodu Španělů na konci 15. století.

Před příchodem Španělů bylo Chichén Itzá obýváno asi 50 000 lidmi a bylo to jedno z největších měst v prekolumbovské Americe. Město bylo založeno v období tzv. klasického období mayské civilizace a první stavby na tomto místě se objevily okolo roku 600 n.l. Během dalších staletí se Chichén Itzá stalo centrem obchodu a náboženského významu, kde byly budovány impozantní stavby a architektonické památky.

Po příchodu Španělů do Mexika došlo k opuštění Chichén Itzá a město bylo opuštěno a zapomenuto po mnoho let. Teprve v 19. století bylo místo znovuobjeveno a začaly zde archeologické práce. Od té doby se Chichén Itzá stalo jedním z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v Mexiku.

Nejzajímavější památky na Chichén Itzá

Chichén Itzá je plné impozantních staveb a architektonických památek, které jsou velkou atrakcí pro turisty z celého světa. Mezi ty nejzajímavější patří zřejmě:

  1. Kukulskánova pyramida: Tato 24 metrů vysoká pyramida se nachází uprostřed Chichén Itzá a je nejvýznamnější stavbou na místě. Také se jí říká El Castillo (Hrad) a byla postavena na počátku 10. století. Kukulskánova pyramida je orientována tak, aby slunce v době jarní a podzimní rovnodennosti vytvářelo na schodech stíny, které připomínají hada. To je symbolem Kukulskána, boha hada a nejvýznamnějšího boha v Chichén Itzá.
  2. Velké hřiště: Toto hřiště je největší v Chichén Itzá a bylo důležitým centrem sportovních aktivit v mayské kultuře. Zde se hrála hra známá jako pok-ta-pok, kde hráči museli propálit malou kůži míčem do jednoho z několika kruhů na hřišti bez použití rukou nebo nohou. Hra měla významnou náboženskou a rituální hodnotu.
  3. Observatoř: Tato stavba sloužila jako astronomická observatoř a umožňovala mayským astronomům sledovat pohyb hvězd a planet. Observatoř je postavena na vyvýšeném místě, což umožňovalo pozorování nebe bez překážek.
  4. Cenote: Cenote je průzračné jezero vytvořené v mayském jazyce a sloužilo jako zdroj pitné vody pro obyvatele Chichén Itzá. Je to také posvátné místo, kde se podle mayské tradice konaly obřady a rituály.
Kukulskánova pyramida Foto: Pixabay.com

Kromě těchto hlavních památek je v Chichén Itzá mnoho dalších menších staveb a památek, které stojí za prozkoumání.

Návštěva Chichén Itzá

Návštěvu Chichén Itzá doporučujeme skoro jako u všech památek spíše v ranních hodinách. Vyhnete se totiž davům turistů a vyšší teplotě v odpoledních hodinách. Cena a otevírací doba se samozřejmě mění, proto doporučujeme mrknout na oficiální stránky.

Pokud se rozhodnete navštívit Chichén Itzá, tak doporučujeme si vzít pohodlné boty a oblečení, ochranný krém proti slunci a dostatek vody, protože může být horko.

Pokud na Chichén Itzá nebudete cestovat v rámci nějaké zájezdu, tak doporučujeme váš výlet protáhnout o další den a zůstat alespoň jednu noc v blízkém městě

Při návštěvě Chichén Itzá také stojí za to zůstat alespoň jednu noc v blízkém městě Valladolid, které je vzdálené od Chichén Itzá přibližně 40km (40 minut cesty autem). Město nabízí pestré a autentické zážitky, jako jsou tradiční jídla, ručně vyrobené řemeslné výrobky a krásné historické budovy. Také je zde mnoho ubytování pro turisty.

Hrad La Mota v Medina del Campo Foto: Pixabay.com

Chichén Itzá je jedním z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších míst v Mexiku a nabízí fascinující pohled do mayské historie a kultury. S více než tisíciletou historií a architektonickou krásou je to místo, které nelze přehlédnout při návštěvě Mexika.

Navzdory tomu, že se jedná o velmi populární turistickou atrakci, stále je to posvátné místo a návštěvníci by se měli chovat ohleduplně k místní kultuře a historii. Pokud budou dodržovat zákazy a omezení a budou se chovat s respektem k mayské kultuře, návštěva Chichén Itzá bude jedním z nezapomenutelných zážitků z cestování. Děkujeme, že při vašich cestách dbáte na slušné vychování a nezůstane po vás žádný nepořádek…

Sdílejte článek na sociálních sítích

Další zajímavé články

Reklama

Komentáře

Komentujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *