Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Craco – město ztracené minulosti

Vítejte u dalšího článku v sérii záhadné či zajímavé místa. V předchozím článku jsme vám představily Chefchaouen, které je známé pro své modré domy. Dnes náš čeká Craco – opuštěné město, které nese v sobě nejen historii starých kamenitých ulic, ale i příběhy, které vzplanuly a zhasly v průběhu staletí.

Opuštěné město a jeho historie

Craco leží v Itálii v srdci Basilicaty, což je italský region na vrcholu kopce v provincii Matera. Tato poloha, zdánlivě nezpochybnitelná pro obranu a strategii, byla klíčovým faktorem pro vývoj města v průběhu historie. Pohled na útesy a zelené údolí pod ním vytváří dojem, že se město téměř dotýká nebe.

První zmínky o Cracu sahají až do 8. století, a od té doby prošlo město bouřlivou historií. Během středověku bylo Craco strategickým vojenským a obchodním centrem, což přispělo k jeho rychlému rozvoji. Ovšem v průběhu staletí čelilo město mnoha výzvám, včetně zemětřesení a válečných konfliktů, které mu nechaly trvalé jizvy.

Přestože bylo Craco kdysi domovem pro tisíce obyvatel, postupem času se jeho osud obrátil. V průběhu 20. století začaly geologické problémy a nebezpečí sesuvů půdy vytvářet neudržitelné podmínky pro obyvatele. V roce 1963 bylo rozhodnuto evakuovat město a ponechat ho svému osudu.

Craco jako turistický magnet

Jak už víte, tak Craco je opuštěné město s dlouholetou historií a pochopitelně i velkým lákadlem pro turisty. Co vidět v Cracu?

Tajemné kamenné ulice

Procházkou krkolomnými kamennými uličkami Craca se dostanete do srdce minulosti. Můžete se procházet kolem zřícených budov, které vyprávějí příběh života, který kdysi zde pulsoval.

Opuštěný kostel a náměstí

Mezi pozoruhodné památky patří opuštěné kostel a kaple, jejichž zdi stále nesou stopy fresk a nádherné architektury. Náměstí, kde se dříve odehrávaly trhy a setkávání obyvatel, nyní nabízejí tiché prostranství k zamyšlení. Ticho, které zde panuje vás potěší a můžete si zde odpočinout a nabrat pozitivní energii.

Fotografický skvost

Pokud rádi fotografujete nebo máte rádi pěkné fotografie, tak Craco pro vás bude ráj. Opuštěné budovy, nádherná krajina a pohled na okolní údolí poskytuje jedinečné fotografické příležitosti.

Craco ve světle filmového plátna

Jednou ze zajímavostí tohoto opuštěného města je ta, že na Cracu bylo natočeno mnoho filmů, reklamních spotů nebo i hudebních videoklipů. Mezi nejznámější film natočený na tomto opuštěném městě je „Umučení Krista“ (2004), který režíroval Mel Gibson. Další za zmínku stojí určitě i díl Bondové série – „Quantum of Solace„.

Závěrem

V posledních letech byly podniknuty snahy o zachování a restaurování některých částí Craca. Toto úsilí má za cíl udržet alespoň část města v co nejlepším stavu pro budoucí generace a zvýraznit jeho kulturní a historický význam. Pokud náhodou budete putovat kolem Craca, tak jej nesmíte vynechat!

Sdílejte článek na sociálních sítích

Další zajímavé články

Reklama

Komentáře

Komentujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *