Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Cuba Libre – Chuť svobody a dobrodružství v koktejlovém ráji

V dnešním článku se podíváme na jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších drinků vůbec – Cuba Libre. Tento koktejl nese v sobě nejen osvěžující chuť a výraznou kombinaci ingrediencí, ale i bohatou historii spojenou s Karibikem a kubánskou kulturou. Připravte se na vzrušující dobrodružství v šálku, kdy se setkáte s rumem, colou a dalšími tajemnými složkami, které tvoří jedinečný koktejl Cuba Libre.

Historie Cuba Libre

Historie Cuba Libre je plná zajímavých příběhů a kulturního vlivu, který sahá až do 19. století. Tento ikonický koktejl se stal symbolem svobody a nezávislosti pro Kubu, a jeho vznik je spojen s historickými událostmi, které ovlivnily region.

Pojďme se vrátit do roku 1900, kdy se odehrávala Kubánská válka za nezávislost proti španělské nadvládě. Byla to doba, kdy Kuba usilovala o svobodu a nezávislost, a lidé toužili po symbolu, který by vyjadřoval jejich odhodlání a touhu po svobodě. Právě v tomto období vznikl drink Cuba Libre.

Legenda praví, že američtí vojáci, kteří bojovali na Kubě, si míchali koktejl z rumu, coca-coly a limetky. Když Kuba dosáhla konečně nezávislosti, koktejl byl pojmenován „Cuba Libre“, což znamená „Svobodná Kuba“. Tento název se stal silným symbolem osvobození a společenského přelomu.

Od té doby se Cuba Libre stala jedním z nejoblíbenějších koktejlů po celém světě. Je spojována s tropickými plážemi, kubánskou hudbou a tancem. Je to nápoj, který evokuje pocit svobody, dobrodružství a radosti.

Zajímavosti o Cuba Libre

Cuba Libre skrývá několik zajímavostí spojených s jeho historií a popularitou.

 • Tradiční Cuba Libre se skládá ze světlého rumu, nikoliv z tmavého jak je často uváděno.
 • Cuba Libre je často označována jako „svoboda v poháru“, protože název koktejlu připomíná nezávislost a osvobození Kuby.
 • Tento koktejl byl populární v době prohibice ve Spojených státech, když byla konzumace alkoholu zakázána, a stal se i symbolem odporu proti prohibici.
 • V Kostarice je Cuba Libre známá také pod názvem „Ron Cola“ nebo „Cuba Cola“.
 • Někteří lidé si přidávají do Cuba Libre ještě další ingredience, jako jsou angostura, med nebo dokonce chilli papričky, aby dali tomuto koktejlu svůj vlastní osobitý zážitek.

Recept na Cuba libre

Ingredience

 • 50 ml bílého rumu
 • 120 ml coly (kolová limonáda – dle preferencí)
 • Čerstvá šťáva z poloviny citrónu
 • 8-10 lístků čerstvé máty
 • Led
 • Plátek citrónu, limetky na ozdobu

Postup

 1. Nachystejte si úzkou vysokou sklenice typu „Highball“, kterou můžete vidět výše ve článku.
 2. Do sklenice vložte několik kostek ledu a pár kousků limetky.
 3. Do sklenice dolijte 5 cl bílého rumu a 12 cl coly, lehce pomalu promíchejte.

Cuba Libre je připraveno k podávání!

A kde ochutnat luxusní Cuba Libre?

Pokud jste milovníkem Cuba Libre a rádi byste se vydali na cestu za jeho autentickým zážitkem, tak vám rádi doporučíme některé destinace, které jsou pro ochutnávku tohoto osvěžujícího koktejlu ideální.

 • Havana, Kuba – Kuba je místo, kde jak už víte koktejl vznikl. Tak proč jej zde neochutnat a získat autentický zážitek? Navštivte některý z místních barů a restaurací, které mají dlouhou tradici v přípravě tohoto nápoje, a nechte se unést atmosférou Kuby.
 • Miami, USA – Miami je známé svým živým nočním životem a plážovou atmosférou. Zde najdete mnoho barů a klubů, které servírují luxusní Cuba Libre. Zároveň si můžete vychutnat koktejl na jedné z nádherných pláží a užívat si slunce a teplého pobřeží.
 • Barcelona, Španělsko – Barcelona je městem plným kreativity a moderních barů. Zde najdete mnoho barů a koktejlových salonů, které se specializují na kvalitní Cuba Libre.

No a na závěr..

Cuba Libre je ikonický koktejl, který svou jedinečnou kombinací chuti a historie oslovuje miliony lidí po celém světě. Jeho kořeny sahají až do Kuby, kde vznikl jako symbol osvobození a svobody. Přestože se Cuba Libre snadno připravuje, skutečným klíčem k jeho dokonalosti je kvalitní rum a správné poměry ingrediencí. Na zdraví!

Sdílejte článek na sociálních sítích

Další zajímavé články

Reklama

Komentáře

Komentujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *