Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Egypt – co znát před odletem do Egypta?

Egypt je fascinující a tajemná země, plná historických památek, úchvatných pouští a malebných oáz. Pro mnoho turistů je Egypt oblíbenou destinací pro dovolenou, a to především díky možnosti vidět starověké památky, užívat si slunce a tepla na krásných plážích a zažít nezapomenutelné zážitky jako jízdu na velbloudovi či potápění u korálových útesů. Nicméně před cestou do Egypta je důležité se seznámit s některými faktory, které by mohly ovlivnit průběh a zážitek z vaší dovolené. V tomto článku vám řekneme důležité informace, které byste měli vědět před odletem do Egypta.

Přehled o bezpečnostní situaci v Egyptě

I když je Egypt velmi oblíbenou turistickou destinací, tak se mohou objevit bezpečnostní problémy a rizika. Je důležité se připravit na možné situace, které mohou narušit bezpečnost a komfort vaší cesty.

V posledních letech byla bezpečnostní situace v Egyptě poměrně stabilní a turistický průmysl se snaží obnovit svou popularitu, což se mu daří. V některých oblastech, jako je například turistické letovisko Sharm El Sheikh, kde byla zvýšena bezpečnostní opatření kvůli možnému teroristickému ohrožení. V centrálních oblastech Egypta, jako je Káhira, byly zaznamenány v minulosti některé teroristické útoky, ale bezpečnostní opatření byla posílena a situace se zlepšila a je stabilizována.

Nicméně, i když je bezpečnostní situace v Egyptě stabilní, existují rizika, která by měla být zohledněna. Například, cestování do určitých oblastí v Egyptě by mohlo být nebezpečné kvůli teroristickým aktivitám nebo násilné trestné činnosti. Proto se doporučuje cestovat s místním průvodcem a vyhnout se nebezpečným oblastem.

Kromě toho je důležité sledovat aktuální bezpečnostní situaci v Egyptě, které je dostupná na Českých stránkách ministerstva zahraniční.

Celkově vzato, pokud budete dodržovat bezpečnostní opatření a cestovat s místním průvodcem po turistických destinacích, tak budete v bezpečí.

Jaké jsou národní svátky a události v Egyptě?

Egypt má spoustu národních svátků a událostí, které jsou pro místní obyvatele velmi důležité a mohou mít dopad na turisty, kteří se rozhodnou navštívit zemi v těchto obdobích.

Jeden z nejvýznamnějších svátků v Egyptě je Šam el-Nasim, který se slaví první pondělí po koptské Velikonoci. Tento svátek má původ v dobách faraonů a slaví se všemi tradicemi, včetně pikniku a jídla speciálního pokrmu, který se nazývá „fesikh“. Další významný svátek v Egyptě je Eid al-Fitr, který připadá na konec muslimského měsíce Ramadanu. Během tohoto svátku se konají různé slavnosti a lidé navštěvují své přátele a rodiny.

Kromě těchto náboženských svátků se v Egyptě slaví i řada dalších událostí, jako jsou například oslavy výročí Suezské krize, slavnosti na počest faraónů nebo Mezinárodní filmový festival v Káhiře. Většina z těchto událostí se koná v hlavním městě Káhiře a jejich konkrétní data se mohou lišit každý rok.

Při plánování cesty do Egypta je proto dobré mít na paměti, že národní svátky a události mohou mít vliv na otevírací dobu památek a muzeí, dopravu a ceny ubytování. Proto je vhodné si před odjezdem zkontrolovat aktuální kalendář událostí v Egyptě a plánovat svou cestu v souladu s těmito informacemi.

Jaké jsou základní informace o kultuře a zvyklostech v Egyptě?

Egypt je země s bohatou historií a kulturou, která se projevuje nejen v architektuře a památkách, ale také v každodenním životě místních obyvatel. Pokud se chystáte na cestu do Egypta, je dobré se seznámit s některými základními informacemi o místních zvyklostech a kultuře.

Jedním z nejdůležitějších aspektů egyptské kultury je rodina. Její role je v Egyptě velmi důležitá a respektována. Mnoho lidí stále žije v tradičních rodinných uspořádáních, kde starší členové rodiny mají větší autoritu a váhu. Pokud se setkáte s egyptskou rodinou, je vhodné pozdravit nejprve nejstaršího člena a poklonit se.

Dalším významným prvkem egyptské kultury jsou náboženství a zvyky spojené s ním. Většina Egypťanů se hlásí k islámu, takže během pobytu v zemi je důležité dodržovat některé základní náboženské zvyklosti, jako například nevstupovat do mešit s botami, poklonit se k Mekce a zdravit slovy „as-salamu alaykum“ (mír s vámi) a odpovědět slovy „wa alaykum as-salam“ (a s vámi mír).

V egyptské kultuře má také velký význam ubírání se na místech veřejného života. Pokud se například chystáte na návštěvu trhu nebo do restaurace, je vhodné se obléct a chovat se decentně, aby nebyl dotyčnými považován za nevhodně oblékaného nebo nevychovaného.

V posledních letech se Egypt otevírá světu a na mnoha místech už není tak striktní s dodržováním tradic a zvyků. Přesto je však dobré vědět, jak se chovat a respektovat místní kulturu, abyste si užili svůj pobyt v Egyptě naplno a s respektem ke kultuře a tradicím této úžasné země.

Jaké jsou doporučené oblečení a co si vzít na sebe?

Egypt je země s horkým a suchým podnebím, což znamená, že byste měli být připraveni na vysoké teploty. Pokud plánujete návštěvu v letních měsících, připravte se na extrémní horko a suchost. Na druhou stranu, v zimě jsou noci a rána mnohem chladnější, takže byste měli vzít s sebou teplejší oblečení. Zde jsou některé základní tipy, co si vzít na sebe při cestě do Egypta:

  1. Lehké a vzdušné oblečení – Doporučuje se nosit lehké a vzdušné oblečení, aby vám bylo pohodlně při vysokých teplotách. Vyhněte se těžkým materiálům a tmavým barvám, které mohou absorbovat sluneční záření.
  2. Klobouk nebo šátek na hlavu – Pro ochranu před sluncem si vezměte klobouk nebo šátek na hlavu. Mějte na paměti, že egyptské slunce může být velmi silné.
  3. Sluneční brýle a opalovací krém – Vezměte si s sebou sluneční brýle a opalovací krém s vysokým faktorem ochrany proti slunečnímu záření. Mějte na paměti, že egyptské slunce může být velmi silné, zejména v letních měsících. Opravdu egyptské slunce nepodceňujte, ať si dovolenou nepokazíte hned první den.
  4. Pohodlné boty – Při prohlížení památek, jako jsou pyramidy, je třeba chodit hodně, takže byste měli vzít pohodlné boty, které vám umožní pohodlně chodit.
  5. Oblečení na posvátná místa – Pokud navštívíte posvátná místa, jako je například mešita, měli byste mít na sobě konzervativní oblečení, které zakrývá ramena a nohy.

Mějte na paměti, že Egypt je konzervativní země, takže byste se měli oblékat decentně a respektovat místní kulturu a zvyklosti.

Co musíte vědět o vizu a cestování do Egypta?

Pokud plánujete cestovat do Egypta, je důležité mít správné víza a doklady. Pro vstup do země potřebujete platné vízum, které lze získat na velvyslanectví nebo konzulárním úřadu Egypta v zemi vašeho původu. Alternativou je získání víza na letišti po příletu. Nicméně, pokud máte v plánu pobýt v Egyptě déle než 30 dnů nebo plánujete pracovat, budete potřebovat vízum, které získáte předem.

Mějte na paměti, že cestování do Egypta může být v některých oblastech rizikové kvůli možným teroristickým útokům. Proto doporučujeme, aby jste byli obezřetní a zvýšili svou ostražitost při cestování do oblastí, které jsou považovány za rizikové a nebo se těmto oblastem úplně vyhnuly. Dále doporučujeme, abyste necestovali sami do odlehlých oblastí a vždy si ověřili aktuální bezpečnostní situaci před odjezdem. Pokud budete cestovat s cestovní agenturou, tak vás o bezpečnosti ještě poučí a dá vám konkrétnější tipy. Nicméně doporučujeme držet se ve vašem resortu a na případné památky a zážitkové výlety jezdit s nějakou místní cestovní společností. V Egyptě je jich spousta a několik z nich má i česky hovoří průvodce.

Většina turistů však navštěvuje Egypt bez problémů a může se těšit na krásné památky a pohostinnost místních obyvatel. Je důležité dodržovat místní zvyklosti a respektovat kulturu země. Například v Egyptě je obvyklé, že ženy mají zakryté ramena a kolena, a tak se doporučuje, aby cestovatelé nosili vhodné oblečení, zejména při návštěvě náboženských míst.

Co musíte vědět o egyptské měně a platebních metodách?

Egyptská měna se nazývá egyptská libra (EGP) a jejích hodnota se samozřejmě mění dle aktuálního kurzu, ale vy jako turisté můžete platit dolary nebo eury. Ty egypťané mají radši, než egyptskou libru. Je velmi důležité mít na paměti, že v Egyptě není obvyklé platit kartou, zejména mimo turistická střediska. Proto se doporučuje mít s sebou hotovost.

Pokud využíváte bankomaty, mějte na paměti, že na poplatky za výběr peněz z bankomatu se mohou vztahovat různá pravidla v závislosti na vaší bankovní instituci. Je proto dobré si směnit peníze už před odletem.

Je také dobré mít na paměti, že výměna peněz na černém trhu není legální a může se jednat o podvod. Pokud se rozhodnete vyměnit peníze mimo banku nebo směnárnu, mějte na paměti, že existuje riziko, že obdržíte padělané bankovky. Buďte tedy obezřetní.

Co je tzv. bakšiš?

V Egyptě se očekává, že návštěvníci dají bakšiš mnoha pracovníkům v turistickém průmyslu, jako jsou například průvodci, řidiči, obsluha v restauracích, hotely a další. Je to takové nepsané pravidlo a prokázání úcty, ale pozor spousta lidí toho spíše využívá… Bakšiš je považován za součást místní kultury a obvykle se pohybuje mezi 10 a 15 procenty z celkové ceny služby. Je důležité mít na paměti, že v Egyptě je spropitné považováno za součást mzdy místních pracovníků a někteří z nich mohou být velmi závislí na této formě příjmu. Nicméně není podmínkou vždy bakšiš dávat a často stačí dát i bakšiš například 1 Euro či dolar.

Konzumace vody

Konzumace kohoutové vody v Egyptě nedoporučujeme. Kohoutková voda v Egyptě ve většině případů není pitná. Může obsahovat vysokou koncentraci solí a bakterií. Konzumace kohoutkové vody může vést k různým zdravotním problémům. Nejčastěji k průjmu (tzv. faraónova pomsta), bolesti břicha, nevolnosti a výjimečně i k infekce. Kohoutkovou vodou neumývejte žádné jídlo (ovoce, zelenina), nečistěte si zuby ani nic podobného. Pokuste si vynechat i led, který může být připraven z kohoutkové vody. Vždy používejte balenou vodu. Pokud budete ubytováni v resortu, tak budete mít dostatek balené vody. Pokud ne, řekněte personálu. Konzumujte pouze balenou vodu a vždy si ověřte, že ji před vámi nikdo neotevřel.
faraónova pomsta = je název, který se používá pro zdravotními problémy, kteří postihuje turisty v Egyptě. Nejčastěji jsou způsoby konzumací kohoutkové vody.

Co je nejlepší způsob, jak se přepravit po Egyptě?

Egypt je země s velmi dobře rozvinutou dopravní infrastrukturou, což umožňuje turistům pohodlně a efektivně cestovat po celé zemi. Pokud budete cestovat již se zmíněnou místní cestovní agenturou na nějaký zážitkový zájezd, tak ve většině případů zajistí dopravu z i na váš resort, ale pokud se rozhodnete cestovat na tzv. vlastní pěst, tak zde přikládáme přehled nejlepších způsobů, jak se přepravit po Egyptě:

  1. Letadlem – Pokud plánujete cestovat z jednoho konce Egypta na druhý, letadlo je nejlepší volbou. Egypt má několik mezinárodních letišť, jako je letiště v Káhiře nebo letiště v Hurghadě, a mnoho vnitrostátních letišť. Ceny letenek jsou relativně přijatelné a nabízejí rychlý a pohodlný způsob přepravy.
  2. Vlakem – Egyptské železniční sítě spojují hlavní města a turistické destinace po celé zemi. Cestování vlakem je levné a může být zábavný způsob, jak se podívat na krajinná místa, která byste jinak přehlédli. Zvažte však rezervaci místa v dopředu, protože vlaky se mohou rychle naplnit.
  3. Autobusem – Autobusové linky jsou velmi rozšířené v Egyptě a umožňují přepravu po celé zemi za velmi rozumné ceny. Existuje několik společností, které nabízejí autobusové linky s různými úrovněmi komfortu a rychlosti.
  4. Taxi – Taxíky jsou v Egyptě velmi běžné a poměrně levné, ale mějte na paměti, že řidiči obvykle nejezdí s taxametry. Proto je důležité se dohodnout na ceně předem. Pokud nemáte problém s řízením autem v Egyptě, můžete si také pronajmout auto a prozkoumat zemi sami.
  5. Lodí – Pokud plánujete návštěvu některé z egyptských oáz, můžete využít lodní dopravu po Nilu. Existuje mnoho společností, které nabízejí výlety po Nilu různých délek a cenových relací.

Je důležité mít na paměti, že cesty v Egyptě mohou být poněkud chaotické a mohou vyžadovat trpělivost. V Egyptě totiž neexistuje mnoho dopravních předpisů a místní jezdí, tak nějak.. dle pocitů. Nicméně, pokud si vezmete dostatek času na plánování, můžete si užít pohodlné a bezproblémové cestování po této úžasné zemi.

Ve výsledku

Závěrem lze konstatovat, že Egypt je země plná bohaté historie a kultury, kterou stojí za to poznat. Před odletem do této země je však důležité znát některé základní informace, které jsme si v tomto článku přiblížili. Bezpečnostní situace v Egyptě se sice zlepšuje, nicméně je stále nutné dodržovat základní opatření. Zároveň však nenechte strach z neznámého zkazit možnost prožít skvělou dovolenou a poznat kouzlo této úchvatné země. Pokud se budete řídit těmito informacemi a radami, bude vaše cesta do Egypta nejen bezpečná, ale také plná nezapomenutelných zážitků a zkušeností.

Sdílejte článek na sociálních sítích

Další zajímavé články

Reklama

Komentáře

Komentujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *