Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Hašima – Cesta na ostrov duchů v Japonsku

Hašima, známá též jako Gunkandžima, leží jako opuštěný průmyslový skvost u jihozápadního pobřeží Japonska. V tomto článku se vydáme na poutavou cestu, abychom odhalili historii tohoto tajemného ostrova, jehož opuštěné betonové stavby vyprávějí příběh jedinečné éry.

Historie ostrova

Hašima vzkvétala v době průmyslové revoluce, kdy se na ostrově začalo těžit uhlí. Obytné bloky, průmyslová zařízení a podzemní štoly byly svědky intenzivní hornické aktivity. Těžba uhlí poskytovala živobytí pro stovky rodin, které zde žily. Horníci neměli vhodné pracovní podmínky a udává se, že jich zde při práci zahynulo více jak sto. Každopádně Hašima se stala jedním z nejvýznamnějších důlních měst v Japonsku.

S postupem času došlo ke změnám v energetických potřebách a technologiích, což vedlo k útlumu těžby uhlí na Hašimě. V roce 1974 byla těžba zcela zastavena, a s ní i pohyb života na ostrově. Obyvatelé opustili své domovy, a postupně se začaly měnit ulice z rušných na opuštěné chodby a bytové komplexy na tichá místa s nádechem melancholie.

Odkryjme tajemství Hašimy

Pokud vám nebude stačit pouze naše „virtuální představení“ Hašimy a plánujete putovat do Japonska, tak Hašimu můžete navštívit. Postačí, když si najdete společnost, která nabízí zájezdy na tento malebný ostrov. Po vlastní ose se sem nedostanete – je to zakázáno.

Při prohlídce ostrova se ponoříte do minulosti. Uvidíte zchátralé byty s rozbitým nábytkem a průmyslové budovy. Nejznámějším místem na ostrově jsou takzvané „schody do pekla.“ Tyto úzké a strmé betonové schody vedou od mořského pobřeží až k vrcholu ostrova, což je nezapomenutelná cesta plná kontrastů. Je nutné podotknout, že ostrov pro veřejnost není přístupný celý, ale pouze jeho část.

Závěr

Závěrem si uvědomujeme, že Hašima není jen opuštěný ostrov, ale památka na éru, která změnila tvář Japonska. Při procházce jeho opuštěnými ulicemi slyšíme šepoty minulosti a vnímáme atmosféru doby, kdy se zde odehrávaly radosti a utrpení. Hašima zůstává nejen tajemným místem, ale i otevřeným knihami o minulosti, kterou nelze zapomenout.

Sdílejte článek na sociálních sítích

Další zajímavé články

Reklama

Komentáře

Komentujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *