Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Hrad Buchlov: Tajemný a historický klenot na jihu Moravy

Hrad Buchlov je jedním z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších památek na jihu Moravy. Nachází se na vrcholu kopce nad obcí Buchlovice v okrese Uherské Hradiště, pouhých pár kilometrů od hranic s Slovenskem. Tento tajemný a historický klenot se řadí mezi nejstarší a nejzachovalejší hrady v České republice a těší se velké oblibě nejen mezi českými, ale i zahraničními návštěvníky.

Historie hradu Buchlov

Hrad Buchlov byl postaven na vrcholu stejnojmenného kopce v 1. polovině 13. století, pravděpodobně v době vlády Přemysla Otakara II. V roce 1312 se stal majetkem Markvarticů, kteří hrad přestavěli a rozšířili. Dalšími majiteli byli například Bítovští z Lichtenburka nebo Kounicové. V průběhu staletí se hrad stal centrem významného feudálního panství, ale také se stal místem řady bojů a střetů, například během husitských válek nebo třicetileté války.

V 18. století byl hrad opuštěn a postupně zchátral. V roce 1949 byl převeden do státní správy a začala jeho postupná obnova. V současné době je hrad Buchlov jednou z nejnavštěvovanějších památek na jihu Moravy a každoročně sem přicházejí tisíce turistů.

Vstup do hradu Buchlov Foto: putovanisvetem.cz

Architektura hradu Buchlov

Hrad Buchlov je dominantou kraje již od svého vzniku. Vysoký skalnatý vrchol kopce byl ideálním místem pro stavbu pevnosti, která by chránila okolní oblast. Půdorys hradu má tvar nepravidelného písmene L a rozkládá se na ploše asi 17 000 metrů čtverečních. Hradní areál je obklopen dvěma hradbami a vstup na něj je možný přes hranolovou věž s branou.

V rámci obnovy hradu byly zpřístupněny některé jeho části pro návštěvníky. Mezi nejzajímavější části patří například donjon (věž) postavená v 14. století, který sloužila jako hlavní obranná věž hradu. Donjon je vysoký 32 metrů a nabízí návštěvníkům úžasný výhled na okolní krajinu. Další zajímavou částí hradu je palácové křídlo, které bylo postaveno v 16. století a sloužilo jako sídlo majitelů hradu. V palácovém křídle se nachází řada expozic, které návštěvníkům přibližují historii hradu a okolí.

V rámci obnovy hradu Buchlov byla provedena také archeologická výzkumná práce, která přinesla řadu zajímavých objevů. Například se zde našly pozůstatky středověkého kostela, který stál na místě dnešního palácového křídla. V rámci výzkumu byly také nalezeny cenné nálezy jako například mince, zbraně, keramika a další artefakty.

Hned pod hradem Buchlov se nachází restaurace a také parkoviště. Takže exkurze je vhodná i pro děti. Před návštěvou doporučujeme, tak jako vždy zjistit otevírací doby. Hrad Buchlov otevírá exkurze pouze někdy a velmi často bývají všechny vstupenky vykoupeny.

Pod Hradem Buchlov se nachází také turistická stezka dlouhá 2,8 km a je ideální k procházce. Nezapomeňte, že se nacházíte v horském terénu, takže zvolte vhodnou obuv.

Informační tabulce k stezce Foto: putovanisvetem.cz

Vedle hradu Buchlov se nachází ještě kaple sv. Barbory, která je od hradu vzdálená přibližně 1 kilometr. Kaple bude zřejmě v době vaší návštěvy uzavřená, ale určitě i tak stojí za návštěvu. U kaple se odbývají dvě poutní bohoslužby, a to na svátky Nejsvětější Trojice v červnu a Nanebevzetí Panny Marie v srpnu.

Vstup do kaple sv. Barbory Foto: putovanisvetem.cz

Hrad Buchlov je ideálním místem pro všechny, kteří chtějí prozkoumat historii a kulturu Moravy a užít si nezapomenutelný zážitek. Věříme, že tento článek vám přiblížil krásy hradu Buchlov a že se brzy sami vydáte na cestu za poznáním této historické památky.

Sdílejte článek na sociálních sítích

Další zajímavé články

Reklama

Komentáře

Komentujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *