Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Egypt – Bakšiš v zemi faraonů

Egypt – země pyramid, faraonů a úžasných památek. Ale také země bohaté kultury a tradic, včetně zvyku dávání bakšiše. Co znamená nebo je bakšiš? Jak se správně zachovat a dodat svým cestám hloubku nejen historickou, ale i kulturní? Na tyto otázky odpovídáme v našem článku

Kulturní kořeny bakšiše v Egyptě

Už ve starověkém Egyptě bylo zvykem odměňovat pracovníky, kteří pracovali na stavbách monumentálních staveb, a to i v podobě potravy či nápojů. Dávání darů mělo tehdy i symbolický význam – bylo způsobem jak zdůraznit vzájemný respekt a ocenění. Tato praxe se promítla do současnosti a má dnes ve společnosti důležitou roli.

Bakšiš tradice a Egyptské spropitné

Jak už jste asi pochopili, tak bakšiš se dá volně přeložit klidně i jako spropitné. V Egyptě je zvykem dávat bakšiš za jakoukoliv službu. Předpokládejme, že do Egypta s cestovní kanceláři dorazíte zřejmě v ranních hodinách a cesta na hotel nebude trvat dlouho, takže v hotelovém vestibulu můžete být někdy mezi 6-9 hodinou ranní. Z cesty budete pravděpodobně dost unavení a budete se těšit na váš resort a moře, ale všechny pokoje podle recepce budou pravděpodobně stále buďto obsazeny nebo neuklizené. Ubytovat (check-in) vás hotel musí, až od 14 hodiny. Nicméně pokud použijete magický bakšiš, tak se určitě volný pokoj objeví.

Kolik bakšiše dávat?

Jednou z nejčastějších otázek cestovatelů je: „Jaký bakšiš je v Egyptě vhodný?“ Odpověď však není jednoznačná. Není jen otázkou částky, ale také situace, kontextu a vztahu mezi osobami. Někteří turisté Egypťanům vozí různé sladkosti, např. čokoládové výrobky. Zde jsou některé zásady, které by vám mohly při rozhodnutí jaký nebo kolik bakšiše dát.

  1. Restaurace a Kavárny: V restauracích je obvyklé dát 10% až 15% z celkového účtu. Pokud byla obsluha fantastická, tak můžete přidat více. Pozor – kontrolujte si účet před placením, může se stát, že si obsluha může spropitné započítat do vaší objednávky.
  2. Hotelový Personál: Zaměstnanci hotelů věnují čas a energii vašemu pohodlí a zážitku z dovolené. Zvykem je dát 1-5 dolarů. Bakšiš můžete dát za odnos zavazadla, úklid pokoje, zahradníkovi, barmanovi..
  3. Taxikáři a Průvodci: U taxikářů není příliš zvykem dávat bakšiš, ale zaokrouhlení směrem nahoru je slušným gestem. Průvodcům při výletech a prohlídkách naopak bakšiš oceňuje jejich práci a zároveň umožňuje vzájemnou kulturní ocenění.

Smlouvání při obchodování

Tady trošku odbočíme, netýká se to úplně bakšiše, ale určitě se vám hodí i tato informace. Jak je to se smlouváním v Egyptě? Egypťané jsou známí tím, že rádi smlouvají proto v obchůdcích a na tržištích nemají uvedené ceny. Cenu si vždy určí větší, aby mohli smlouvat a už je na vás jakou cenu si usmlouváte. Poradíme vám, že se můžete se dostat až na 50-75 % z původní ceny. Záleží na koho narazíte a jak se vám chce smlouvat a dohadovat o ceně…

Závěrem

Názor na bakšiš a jeho částku nebo formu má každý turista odlišný. Záleží samozřejmě na mnoha faktorech. Někteří zaměstnanci jsou drzí a nebojí si o bakšiš říci, což není zrovna slušné. Některým se dokonce dolar nebo dva může zdát málo… Záleží na typu provedené služby a osobnosti člověka. Dávat bakšiš zaměstnancům není povinnost ani nutnost. V Egyptě je to pouze forma slušnosti a vyjádření respektu.

Sdílejte článek na sociálních sítích

Další zajímavé články

Reklama

Komentáře

Komentujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *