Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Karlštejn – Tajemný hrad plný historie a krásy

Karlštejn – místo, které se stalo synonymem pro středověkou architekturu, historii a kulturu v České republice. Tento gotický hrad se nachází asi 30 km jihozápadně od Prahy, v malebném údolí řeky Berounky. Již od středověku je Karlštejn známý jako symbol českého státu a země, a dnes patří mezi nejnavštěvovanější památky v zemi.

Historie Karlštejna

Hrad byl založen v roce 1348 císařem Karlem IV. jako úložiště svatých relikvií a státních dokumentů. Karel IV. chtěl vytvořit hrad, který by mohl sloužit jako úkryt pro korunní klenoty a také jako místo setkávání se s významnými hosty. Po několika letech byla v roce 1355 zahájena výstavba kaple, která byla později rozšířena na dnešní kapli svatého Kříže.

V 15. století byl hrad přestavěn na pevnost s obrannými věžemi a hradbami, která měla ochránit korunní klenoty a dokumenty před útoky nepřátel. Během husitských válek byl Karlštejn několikrát obléhán, ale nikdy nebyl dobyt. V 16. století byl hrad opět přestavěn na zámek, ale během třicetileté války byl zpustošen a vypálen.

V 19. století byl Karlštejn obnoven v romantickém stylu, jaký známe dnes, a stal se významným turistickým cílem. V roce 1887 byl Karlštejn prohlášen národní kulturní památkou.

Architektura hradu

Hrad se skládá ze tří částí: Dolního hradu, Velké věže a Horního hradu. Dolní hrad byl původně určen jako obytná část a měl mnoho hospodářských budov. Velká věž byla postavena jako obranná věž a sloužila také jako úložiště pro korunní klenoty. Horní hrad byl určen pro krále a jeho hosty a má mnoho reprezentativních prostor.

Nejvýznamnější památkou na hradě je kaple svatého Kříže, která byla postavena v letech 1355-1365 a je považována za jednu z nejvýznamnějších památek gotické architektury v České republice. Kaple má unikátní křížovou klenbu a je vyzdobena množstvím malovaných vitráží a nástěnných maleb. V kapli se nachází také oltář z pozlaceného dřeva, na kterém jsou umístěny relikvie svatého Kříže, svatého Václava a svatého Víta.

Další zajímavou památkou na hradě je tzv. Velký palác, který se nachází na Horním hradě. Tento prostorný palác byl určen pro krále a jeho hosty a má několik reprezentativních místností, jako je například klenutá kaple svatého Mikuláše nebo královský sál, který byl používán pro slavnostní hostiny a obřady. V paláci se nachází také několik místností určených pro korunní klenoty, jako je například pokoj s klenoty, kde jsou umístěny královské koruny a další cennosti.

Zajímavou atrakcí na hradě je také prohlídka štol, které byly vyhloubeny pod hradem v 15. století. Tyto štoly sloužily jako skladovací prostory a byly používány i jako úkryty před nepřáteli. Dnes se v nich nachází expozice věnovaná historii hradu a jeho obraně.

Návštěva Karlštejna

Karlštejn je jednou z nejnavštěvovanějších památek v České republice a ročně ho navštíví desítky tisíc turistů z celého světa. Pokud plánujete návštěvu hradu, je dobré si dopředu zarezervovat vstupenky, zejména v letních měsících, kdy je zde velký nápor návštěvníků.

Prohlídka hradu trvá asi hodinu a půl a zahrnuje návštěvu kaple svatého Kříže, Velkého paláce, štol a dalších prostor. Během prohlídky jsou návštěvníci doprovázeni průvodcem, který poskytuje informace o historii hradu a jeho památkách.

Kromě prohlídky hradu si návštěvníci mohou prohlédnout i okolní krajinu. V okolí hradu se nachází mnoho turistických tras a naučných stezek, které vedou přes malebná údolí a louky, a nabízejí tak možnost procházek a turistiky.

Pro ty, kteří se zajímají o historii a kulturu, je návštěva Karlštejna nezapomenutelným zážitkem. Hrad nabízí jedinečnou možnost nahlédnout do života a kultury středověkého Čech a je proto ideálním místem pro vzdělávací exkurze a školní výlety.

Sdílejte článek na sociálních sítích

Další zajímavé články

Reklama

Komentáře

Komentujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *