Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Kréta: objevte krásy tohoto řeckého ostrova

Kréta je největší ostrov v Řecku a jeden z nejvýznamnějších turistických cílů v celé Evropě. Tento ostrov se pyšní nádhernými plážemi, krásnou přírodou a bohatou historií. Pokud plánujete navštívit Krétu, určitě nebudete litovat. V tomto článku se podíváme na nejlepší místa, která byste na Krétě neměli vynechat.

Pláže

Pláže jsou jedním z hlavních důvodů, proč se turisté přijíždějí na Krétu. Na ostrově najdete mnoho krásných pláží s jemným pískem a průzračnou vodou. Mezi nejkrásnější pláže patří například pláž Elafonisi, která se nachází na jihozápadě Kréty. Tato pláž je známá svým růžovým pískem a krásnými lagunami. Další populární pláží je Balos, která se nachází na poloostrově Gramvousa. Tato pláž je obklopena zelenými kopcemi a nabízí nádherný výhled na moře. Mezi další zajímavé pláže patří Falassarna, Matala, Preveli nebo Vai.

Pláž na Krétě Foto: pixabay.com

Starověké památky

Kréta je známá svou bohatou historií a mnoha starověkými památkami. Mezi nejvýznamnější patří palác v Knóssu, který je považován za nejdůležitější archeologickou lokalitu na Krétě. Tento palác byl postaven v minojské době a je považován za jedno z nejvýznamnějších míst evropského kulturního dědictví. Další zajímavou památkou je Starověký přístav v Rethymnu, který byl postaven v byzantské době. Tento přístav je obklopen věžemi a hradbami a nabízí nádherný výhled na moře. Dalšími zajímavými památkami na Krétě jsou archeologické naleziště v Gortyně, chrám v Phaistosu nebo palác v Malii.

Národní parky

Kréta nabízí mnoho krásných národních parků, kde si můžete vychutnat krásy přírody. Mezi nejpopulárnější národní parky patří Národní park Samaria, který se nachází v pohoří Lefka Ori. Tento

národní park je nejdelším kaňonem v Evropě a nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu. Dalším zajímavým národním parkem je Národní park Váyia, který se nachází na východním pobřeží Kréty. Tento park je známý svým palmovým hájem a nádhernou pláží, která se nachází v těsné blízkosti parku. Mezi další národní parky patří Národní park Psilorítis nebo Národní park White Mountains.

Tradiční vesnice

Kréta je plná krásných tradičních vesnic, které stojí za návštěvu. Mezi nejkrásnější vesnice patří například vesnice Mochos, která se nachází v pohoří Lassithi. Tato vesnice je známá svými tradičními domy a krásnými kostely. Další zajímavou vesnicí je vesnice Archanes, která se nachází v blízkosti paláce Knóssos. Tato vesnice je známá svými úzkými uličkami a tradičními domy s kamennými stěnami. Mezi další zajímavé vesnice patří Kritsa, Spili nebo Chora Sfakion.

Kulinářské speciality

Kréta je také známá svou vynikající kuchyní. Místní kuchyně je založena na čerstvých sezónních ingrediencích a tradičních receptech. Mezi nejznámější kulinářské speciality patří například dolmades, což jsou rýžové rolky plněné listy vinné révy nebo sýrové placinky s medem a oříšky. Mezi další zajímavé pokrmy patří fava, který je založen na místních fazolích nebo kleftiko, které je pečené jehněčí maso s bylinkami a zeleninou. Mezi nejlepší restaurace patří například Eleonas v Archanes nebo Avli v Rethymnu.

Dolmades Foto: Pixabay.com

Při plánování vaší cesty na Krétu nezapomeňte na to, že nejlepší doba k návštěvě ostrova je od května do října, kdy je nejtepleji a nejslunečněji. V létě se však může na ostrově vyskytnout mnoho turistů, což značí vyšší ceny, ale zase všechny služby budou plně otevřené. Osobně doporučujeme spíše navštívit Krétu na podzim nebo na jaře, kdy je ostrov klidnější a turistů méně.

Kréta je skutečně jedním z nejkrásnějších ostrovů v Řecku a nabízí nespočet krásných míst a aktivit pro všechny typy cestovatelů. Ať už plánujete strávit dovolenou na pláži, prozkoumat historické památky nebo se vydat na pěší túru v národním parku, Kréta vám nabídne vše, co si přejete a více. Pokud hledáte ideální místo pro svou další dovolenou, Kréta je skutečně tím pravým místem.

Sdílejte článek na sociálních sítích

Další zajímavé články

Reklama

Komentáře

Komentujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *