Zdravíme všechny putovnice a putovníky. Je čas sbalit baťohy a vypravit se za hranice všedních dní. Tentokrát navštívíme Linec (německy Linz), což je třetí největší město Rakouska. V hlavním městě spolkové země Horní Rakousko žije asi 210 tisíc obyvatel. Od Českých Budějovic, kde by chtěl žít každý, je Linec vzdálený necelých 100 km.
Z Budějovic se autobusem či vlakem dostanete do Lince za necelé dvě hodiny. Cesta z Prahy vlakem vyjde na čtyři hodiny. A to už stojí za hřích.
Historie Lince
Linec se poprvé zmiňuje v římské úřednické příručce Notitia dignitatum pod názvem Lentia. Zhruba v polovině 1. století našeho letopočtu byl na místě dnešního Lince vystavěn římský tábor. Římská armáda pevnost obývala zhruba do poloviny 5. století. Jméno římské pevnosti je patrně odvozeno z keltského slova „Lentos“ (ohýbat). Zajímavostí je, že tok řeky Dunaj se nedaleko Lince skutečně ohýbá.
Roku 799 je poprvé zmíněn německý název města „Linze“. Během vlády panovnické dynastie Karlovců plnil Linec funkci trhu a celnice. Roku 1207 za vlády Babenberků byl Linec povýšen na město. Roku 1490 se Linec stává hlavním městem Horního Rakouska.
Během války o rakouské dědictví je Linec v roce 1741 obsazen bavorskými a francouzskými vojsky. Na dnešním jižním předměstí Lince proběhla v roce 1809 bitva u Elversbergu. Rakouská armáda v této bitvě podlehla francouzským vojskům. Za druhé světové války bylo město poškozeno leteckým bombardováním.
V roce 2009 byl Linec vyhlášen evropským hlavním městem kultury.
Památky v Linci
Hauptplatz (Hlavní náměstí) – Patří od 13. století k největším uzavřeným náměstím v Evropě. Náměstí zaujímá rozlohu 13 200 m2. V jeho středu se tyčí barokní socha Svaté trojice (Dreifaltigkeitssäule), kterou linečtí obyvatelé postavili jako výraz vděku za přestálé pohromy. Socha je zhotovena z bílého mramoru a tyčí se do výšky 20 metrů. Autorem barokního díla je salcburský kameník Sebastian Stumpfegger, který ho zhotovil podle návrhu architekta Antonia Beduzziho.
ARS Electronika Center
Budově se přezdívá Muzeum budoucnosti. Budova muzea se nachází na severní straně řeky Dunaj proti městské radnici. Muzeum nabízí návštěvníkům jedinečnou možnost interaktivně komunikovat s exponáty či instalacemi, takže milovníci revolučních technologií si přijdou na své.
Zámek Linz
Zámek se nachází na kopci nad Lincem. Stavba zámku započala v roce 1477. Po mnoha modernizacích a přestavbách, získal v roce 1851 linecký zámek současnou podobu. Nejen zámek sám, ale i jeho blízké okolí má svůj půvab. Zámecký park poskytuje překrásné výhledy na řeku Dunaj. Úzké ulice Starého města jsou jako stvořené pro romantické vycházky.
Schlossmuseum Linz
Sídlí v prostorách lineckého zámku. Expozice muzea jsou zaměřené na region Horního Rakouska. Jednotlivé expozice nabízejí širokou škálu témat od archeologie po moderní umění. Za zmínku stojí panoramatická terasa, která poskytuje dechberoucí výhled na město Linec a tok Dunaje.
Pöstlingberg
Jedná se o 539 metrů vysoký kopec na levém břehu toku Dunaje. Z jeho vrcholu se lze kochat překrásnými výhledy na město Linec. Na vrcholu kopce stojí poutní kostel Pöstlingberg a jeskynní dráha Linz Grottenbahn. K vrcholu kopce vás doveze tramvaj číslo 50, která jezdí po horské dráze Pöstlingbergbahn, takže vystoupat na vrchol mohou i méně zdatní putovatelé.
Pöstlingbergkirche
Poutní místo a symbol města Linec se nachází na kopci Pöstlingberg, ze kterého je nádherný výhled na město Linec. Kostel zasvěcený Panně Marii byl vystaven v 18. století.
Lentos Kunstmuseum Linz
Je to nejvýznamnější muzeum moderního a současného umění v Rakousku. Jeho průhledná skleněná fasáda přes noc osvětluje budovu a Dunaj mnoha barvami, což stojí za pohled. Muzeum prezentuje umělecká díla od 19. století až po současné umění. Umělecká sbírka obsahuje přes 10 000 děl na papíře, 850 fotografií a na 1 500 obrazů a soch. Rodiny s dětmi jistě ocení program, který jim umožní objevovat Lentos hravou formou.
Katedrála Neposkvrněného Početí (Mariendom)
Katedrála vystavěna v novogotickém stylu mezi roky 1862 až 1924. Pojme až 20 000 lidí, což ji řadí k největším v Evropě. Věž katedrály dosahuje výšky 135 metrů, což z ní činí nejvyšší církevní stavbu v Rakousku.
Landhaus
Renesanční budova postavená hornorakouským panstvím v roce 1564 na místě bývalého minoritského kláštera. Dnes slouží jako sídlo zemského hejtmana, zemské vlády a zemského parlamentu. Památkově chráněná budova má tři nádvoří, z nichž nejzajímavější je Laubenhof s planetární kašnou. K Landhausu patří i věž postavená v roce 1568, která nabízí skvostný výhled na město. V budově se rovněž nachází Minoritský kostel založený v roce 1236.
Grottenbahn
Je oblíbený turistický cíl pro celé rodiny. Děti jistě ocení projížďku elektrickým vlakem v podobě draka, který projíždí kruhovou dráhu kolem starobylé obrané věže. V podzemní expozici jsou k vidění scény z pohádek v životní velikosti. A co víc, k vidění je i detailní replika hlavního náměstí v měřítku 1:7, jak vypadalo na přelomu 19. a 20. století.
Botanická zahrada v Linci
Patří k nejnavštěvovanějším místům v regionu. Na ploše 43 000 metrů čtverečních se nachází asi 10 000 druhů rostlin. K vidění jsou exotické rostliny umístěné v pěti sklenících, kde vyniká jedinečná sbírka kaktusů. Návštěvníci si mohou prohlédnout např. i masožravé rostliny. Botanická zahrada rovněž hostí kulturní programy na Zelené scéně, jako např. taneční festivaly či literární představení.
Pöstlingbergbahn-Museum
Muzeum zasvěcené jedné z nejstrmějších železničních trati na světě, nesoucí název Pöstlingbergbahn. Muzeum se nachází v místě, kde bývala konečná stanice této trati. Seznámíte se s historií ikonické trati a prohlédnete si exponáty, které připomínají její vývoj a historii.. Pro fanoušky železnice je návštěva tohoto muzea trefa do černého.
Voestalpine Steel World
Představuje fascinující svět oceli. Výstava seznamuje návštěvníky s nejmodernějšími technologiemi a postupy výroby oceli. Prohlédnete si skutečné exponáty a multimediální instalace, které vám ukáží, co vše dnes dokážeme z oceli vytvořit. Světem oceli vás provedou zvuky z výroby a světelné projekce. Vstupné je přijatelné a vstup do Muzea současné historie je dokonce zdarma.
Martinskirche
Římskokatolický farní kostel sv. Martina am Römerberg patří k nejstarším v Rakousku. Původní karolínská středověká stavba prošla přestavbou v 10. nebo 11. století. V 15. století byl kostel přestavěn v gotickém stylu. Uvnitř kostela se nachází fresky ze 14. a 15. století a dřevěné gotické sochy. Zajímavé jsou římské náhrobní kameny s nápisy ze 3. století našeho letopočtu.
Franz-Josef Warte
Rozhledna Franz-Josef Warte je dominantou lineckého Freinbergu. Rozhlednu postavil v roce 1888 Linecký okrašlovací spolek na počest 40. výročí vlády císaře Františka Josefa II. Návštěvníci, kteří vystoupí po spirálovitém schodišti si mohou vychutnat panoramatický výhled na město Linec, Dunaj, Urfahr a Pöstlingberg. Schodiště rozhledny tvoří přesně 100 schodů, takže milovníci kulatých čísel si rozhodně přijdou na své.
Linzer Tiergarten
Patří k nejstarším a největším zoologickým zahradám v Rakousku. ZOO se nachází poblíž centra Lince. Na návštěvníky čeká 600 zvířat ze zhruba 102 živočišných druhů a na 150 druhů rostlin. ZOO je rozčleněna do několika částí, které představují různá prostředí. K vidění je např. africká savana, amazonský deštný prales či Outback (označení pro vnitrozemské pustiny v Austrálii). Petpark představí návštěvníkům známá či exotická plemena domácích zvířat, z nichž některé patří mezi ohrožené druhy. Děti do 6 let mají vstupné zdarma, dospělé návštěvníky vyjde vstupenka na 11 Euro (zhruba 275 Kč). Podrobnější informace najdete na oficiálních webových stránkách ZOO Linec https://www.zoo-linz.at/.
Ursulinenkirche
Barokní kostel s dvojicí kupolí, který dříve sloužil jako klášter. Uvnitř jsou umístěny oltářní obrazy, které namaloval Martin Altomonte.
Festivaly v Linci
V Linci se každé jaro koná Crossing Europe Festival (festival celovečerních hraných
a dokumentárních filmů). V červenci žije Linec festivalem pouličního divadla Pflasterspektakel. A, že to je pořádný spektátl. V září probíhá pro změnu Ars Electronica Festival (festival umění, techniky a společnosti).
A závěrem..
Linec je město, kde si na své přijde takřka každý. Návštěva starobylých památek či festivalů, uspokojí i nejnáročnějšího návštěvníka. Pro milovníky klidu a pohody jsou určeny kavárny a restaurace, kde si lze dopřát kvalitní kávu a místní specialitu v podobě lineckého dortu. Tato pochoutka poskytuje strávníkům potěšení více jak 300 let. A není náhoda, že se popularita této dobroty rozšířila z Lince do mnoha koutů světa.
Putovníci a putovnice, jste připraveni? Pokud ano, tak hurá za dobrodružstvím.