Cestuj s námi a objevuj nová místa každý den

Machu Picchu: Tajemné město Inků

Machu Picchu je jedním z nejvíce ikonických turistických cílů na světě a patří mezi nejnavštěvovanější místa v Jižní Americe. Nachází se v Peru v Andách a je to neuvěřitelné archeologické naleziště, které ukazuje na úroveň pokročilosti a civilizace, kterou dosáhli Inkové. V tomto článku se podíváme na historii Machu Picchu, jak se tam dostat a co tam vidět.

Historie Machu Picchu

Machu Picchu bylo postaveno Inkovskou říší někdy v letech 1450 až 1460 a nachází se na vrcholu hory ve výšce 2 430 metrů nad mořem. Inkové využili mnoho pokročilých stavebních technik, aby vytvořili komplex stavěný z kamene, který přežil více než 500 let. Vzhledem k tomu, že Machu Picchu bylo založeno pouze několik desetiletí před příchodem Španělů do Jižní Ameriky, je toto místo jedním z mála inkovských komplexů, které unikly zničení během doby kolonizace.

Inkové použili Machu Picchu jako útočiště pro své elity a významné osoby, ale i jako úložiště zlata a dalších cenností. Po pádu Inkovské říše bylo Machu Picchu opuštěno a později zapomenuto. To se změnilo v roce 1911, kdy americký archeolog Hiram Bingham objevil Machu Picchu a získal pro něj mezinárodní pozornost.

Jak se dostanete do Machu Picchu?

Machu Picchu se nachází asi 80 kilometrů severozápadně od města Cusco, což je největší město v oblasti And. Způsobů jak se dostat na Machu Picchu je samozřejmě mnoho, ale nejoblíbenější či nejčastější je cesta vlakem.

Vlaky odjíždějí z Cusca nebo z blízkého města Ollantaytambo a nabízejí pohodlnou cestu s úchvatnými výhledy na Andské hory a údolí. Cesta trvá asi 3-4 hodiny a končí v městečku Aguas Calientes, které se nachází na úpatí Machu Picchu.

Kromě vlaku je možné do Machu Picchu dojít i pěšky. Existuje mnoho turistických tras, které vedou k tomuto místu, včetně slavného Inca Trailu, což je 42 km dlouhá cesta, která trvá obvykle 4-5 dní a vedoucí přes Andské hory a Incké ruiny. Inca Trail je však velmi populární a je třeba si jej rezervovat s mnoha měsíčním předstihem. Pokud hledáte kratší variantu, existuje několik jiných tras, které nabízejí krásné výhledy na okolní krajinu.

Jakmile dorazíte do městečka Aguas Calientes, můžete se vydat na poslední část cesty, která vede nahoru do Machu Picchu. Je to 6 km dlouhá cesta, která vede po strmých schodech a může být náročná. Nicméně výhledy a pocit z toho, že se dostanete na vrchol hory a zhlédnete celé toto historické místo, stojí za to.

Co uvidíte v Machu Picchu?

Machu Picchu je rozděleno do několika sekcí, z nichž každá ukazuje různé aspekty inkovského života a kultury. Zde je několik míst, které byste si neměli nechat ujít:

  1. Intihuatana: Toto místo bylo původně používáno Inkami jako sluneční hodiny a astronomické zařízení, které jim umožňovalo sledovat sluneční a měsíční cykly. Zde si můžete vyzkoušet své vlastní pozorování slunce a měsíce.
  2. Chrám slunce: Tento chrám se nachází na vrcholu hory a nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu. Zde můžete vidět některé z největších kamenů, které Inkové použili k výstavbě Machu Picchu.
  3. Chrám Kondora: Tento chrám je nazýván podle kondorů, velkých andských ptáků, kteří byli uctíváni Inkami. Zde se nachází několik kamenů, které jsou zpracovány do tvaru kondora.
  4. Přírodní lázně: Nachází se pod městečkem Aguas Calientes a nabízejí relaxaci a regeneraci po náročném výstupu na Machu Picchu. Voda v lázních je přírodní a obsahuje minerály, které mají pozitivní účinky na tělo. Je to skvělé místo k odpočinku a užití si výhledů na okolní hory.
  5. Andská flora a fauna: Okolní krajina Machu Picchu je plná úžasných rostlin a zvířat, jako jsou lamy, alpaky, kolibříci a orchideje. Pokud jste milovník přírody, nezapomeňte si vzít s sebou fotoaparát a zkuste zachytit některé z těchto krás.
Machu Picchu Foto: pixabay.com

Co si vzít s sebou na návštěvu Machu Picchu?

Pohodlné oblečení a obuv – Jelikož se bude jednat o dlouhou procházku a náročný výstup, je důležité mít na sobě pohodlné a vhodné oblečení a obuv. Doporučuje se také vzít s sebou náhradní oblečení, protože počasí může být velmi proměnlivé.

Voda a jídloVstupné do Machu Picchu nezahrnuje jídlo a pití, takže si s sebou vezměte dostatek vody a nějaké lehké občerstvení. Je také možné nakoupit vodu a jídlo v městečku Aguas Calientes, ale pokud chcete ušetřit, tak si vezměte vlastní.

Sluneční brýle a krém na opalování – Slunce může být na této nadmořské výšce velmi silné, takže je důležité chránit svou pokožku a oči.

Fotoaparát: Není to podmínka, ale určitě si myslíme, že nebudete chtít zapomenout všechny ty krásné momenty a výhledy, takže si vezměte s sebou fotoaparát (mobilní telefon) a případnou bezdrátovou nabíječku.

Machu Picchu je neuvěřitelné místo plné historie, kultury a krásné přírody. Je to místo, které byste si určitě neměli nechat ujít, pokud plánujete cestovat do Peru. Je to také místo, které vám nabídne nezapomenutelné zážitky a vzpomínky na celý život. Vždy si ale pamatujte, že je důležité zacházet s tímto místem s respektem a chránit ho pro budoucí generace. Přejeme vám příjemné zážitky a krásné fotografie.

Sdílejte článek na sociálních sítích

Další zajímavé články

Reklama

Komentáře

Komentujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *